E diel, 24 Tetor, 2021
13.5 C
Tirana

Rikthim të barrikadave/ Rusia në krahë të Serbisë, paralajmëron Kosovën

Ndonëse serbët sulmuan me grushte efektivët e policisë së Kosovës në Mitrovicën e Veriut pas aksionit kundër kontrabandës, Ministria e Jashtme Ruse ka mbrojtur hapur qytetarët serbë.

Një ditë më parë, pas ndërmarrjes së aksionit, qindra serbë u mblodhën në pjesën veriore të Mitrovicës, të cilët edhe kanë sulmuar policinë e Kosovës me grushte duke kundërshtuar aksionin.

Ajo që nisi si një aksion i policisë dhe Doganës së Kosovës kundër kontrabandës, përfundoi me rikthimin e barrikadave në veri, gaz lotsjellës, armë zjarri dhe të lënduar. Aksioni ka përfshirë katër rajone të Kosovës, Prishtinën, Pejën, Mitrovicën e Jugut dhe Mitrovicën e Veriut.

Reagimi i plotë i Ministrisë Ruse

“Forcat speciale të Kosovës, të armatosura me armë të rënda dhe automjete të blinduara, pushtuan përsëri zonat e populluara nga serbët në veri të Kosovës. Marrëveshjet e regjistruara vetëm disa javë më parë me pjesëmarrjen e BE-së, kur mezi ishte e mundur të parandalohej një konflikt në shkallë të gjerë, i provokuar fillimisht nga Prishtina, u shkelën. Këtë herë, dhjetëra njerëz u plagosën, një serb u shtrua në spital me një plagë me armë zjarri.

Kështu, kemi të bëjmë me një mosgatishmëri demonstrative të kosovarëve për të braktisur planet e tyre agresive që synojnë pastrimin e rajonit nga banorët joshqiptarë, duke krijuar kushte të padurueshme jetese për ta.

Eshtë e qartë se “qeveria” radikale e Albin Kurtit nuk ndihet e detyruar nga asnjë detyrim, duke injoruar hapur edhe ata në Perëndim që vazhdojnë të lobojnë për legalizimin ndërkombëtar të pavarësisë ilegale të shpallur në mënyrë të njëanshme të Kosovës.

Ne dënojmë fuqishëm shpifjet e udhëheqësve shqiptarë të Kosovës, të cilët ndiejnë pandëshkueshmëri dhe përdorin çdo justifikim për të sjellë një rritje të serbofobisë në shoqërinë lokale në prag të zgjedhjeve komunale të 17 tetorit.

Ne ju paralajmërojmë: kjo linjë e Prishtinës dhe reagimi i paqartë i “kuratorëve” të saj të jashtëm në mënyrë të pashmangshme, provokojnë një rrëshqitje në konfrontim të hapur, shkatërrojnë parakushtet për vazhdimin e dialogut tashmë të ngecur të palëve”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...