Rënie drastike e rasteve të reja me koronavirus, 2 pacientë humbin jetën

Kurba e koronavirusit në vend ka pësuar një ulje drastike pasi 24 orët e fundit janë regjistruar 38 raste të reja, nga 1.762 testime të kryera.

Ndërkohë, 2 persona nuk arritën ta fitonin betejën me virusin vdekjeprurës.

Po në 24 orët e fundit, janë shëruar edhe 872 pacientë, teksa raste aktive mbeten 17.065.

Aktualisht, në spitalet COVID në Tiranë dhe ato rajonale, po trajtohen 123 pacientë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

20 raste në Tiranë, 5 në Korçë, 3 në Sarandë, nga 1 rast në Fier, Kukës, Lezhë, Vlorë, Mirditë, Divjakë, Gramsh, Skrapar, Patos, Konispol.

Viktima – Një qytetar nga Shkodra dhe një qytetar nga Durrësi të moshave 83-90 vjeç kanë humbur betejën me COVID19.

Të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 872 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 111,792 që nga fillimi i epidemisë.

Të shtruar në spitale – Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 123 pacientë, 10 në terapi intensive, nga të cilët 2 pacientë janë të intubuar.

Statistika (03 Maj 2021)

Raste të reja ditore 38

Të shëruar në 24 orë 872

Të shtruar në spitale 123

Humbje jete në 24 orë 2

Testime ditore 1,762

Testime totale 641,968

Raste pozitive 131,276

Raste të shëruara 111,792

Raste Aktive 17,085

Humbje jete 2,399

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 14308

Fier 849

Shkodër 399

Durrës 249

Korçë 274

Gjirokastër 255

Vlorë 243

Elbasan 131

Kukës 103

Dibër 101

Berat 93

Lezhë 80