E shtunë, 23 Janar, 2021
9 C
Tirana

Reforma/ Rama: Duhet tryezë trepalëshe, opozitat të merren vesh me njëra-tjetrën

Pas takimit me Opozitën Parlamentare, kryeministri Edi Rama është shprehur se nuk kanë arritur që të gjejnë një gjuhë të përbashkët.

Kreu i Qeverisë theksoi se duhet tryezë trepalëshe.

“Mazhoranca është gati që të formulojë një formulë për hapjen e listave. Opozitat të merren vesh me njëra-tjetrën. E para kemi nevojë për një marrëveshje të gjerë në Kuvend, shumë përtej asaj që kemi.

E dyta, PS nuk do të angazhohet në proces kapjeje të një vote këtu e një atje, për një ligj kaq të rëndësishëm.

Kam një mesazh: Është e vërtetë që një shumicë dërmuese duan të kenë më shumë zë në proces. Kjo është mëse e qartë. Natyrisht në një proces ku jemi të vendosur të ecim kështu siç jemi, për ne ka shumë rëndësi zgjerimi i aleancës me njerëzit. Por marrëveshja është një pengesë e madhe për anën tjetër, për deputetet aktualë të opozitës dhe ata duhet të pajtohen me idenë që këtë pengesë duhet ta kapërcejnë”, tha Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...