E diel, 29 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Masakër mjedisore në Vjosë, lumi gërryhet pa leje

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së martës masakrën mjedisore në Lumin Vjosë, ku firma që po shfrytëzon barbarisht këtë lumë, nuk kishte leje.

Qindra kamionë të tonazhit të rëndë marrin përditë zhavorr në fshatin Hambar në Fier, duke e kthyer zonën në një kantier të madh. Ekskavatorët lëvizin në një distancë prej disa kilometrash, duke marrë zhavorr dhe lënë pas gropa të mëdha, të cilat janë mbushur me ujë. Gërryerja e lumit po bëhet disa metra larg vendit ku Vjosa del përvit nga shtrati, duke përmbytur mijëra hektarë dhe banesa në fshatrat e Fierit dhe Vlorës. Gazetarët e emisionit investigativ faktuan se firma Shkëlqimi 07, e cila po gërryen këtë Lumë, nuk kishte leje shfrytëzimi. Drejtuesit dhe inxhinierët e firmës nuk dispononin asnjë kopje të kësaj leje, aq më tepër vendin apo koordinatat se ku duhet të merrnin zhavorr. Mjetet e kësaj firme lëviznin ku të mundnin, pa asnjë piketim. Dhe, pasi e shfrytëzonin, nuk e rehabilitonin, duke rrezikuar jetët dhe pronat e banorëve të fshatrave afër lumit të egër.

Në redaksinë e emisionit investigativ mbërritën disa video dhe foto nga banorë të fshatit Hambar në Fier. Para pak javësh, këta banorë protestuan kundër shfrytëzimit të lumit, madje ndaluan edhe kamionët e firmës. Pas këtyre ankesave, një grup i emisionit Fiks Fare shkoi në atë fshat për të parë si shfrytëzohet ky lumi konsideruar i egër. Në një distancë prej disa kilometrash, ekskavatorët kishin gërryer të gjithë zonën, madje edhe në mes të lumit, duke ndryshuar disa herë rrjedhën e tij natyrale. Në gjithë distancën, ishin hapur gropa të mëdha, të cilat ende nuk janë mbyllur. Dhe, e gjitha kjo situatë, ishte vetëm 16 muaj pas përmbytjeve masive që shkaktoi Vjosa në fshatrat e Fierit dhe Vlorës, duke rrezikuar mijëra familje.

Sipas banorëve, dalja e Vjosës nga shtrati bëhet pikërisht në fshatin Hambar dhe Kashishtë. Ky i fundit është vetëm 2 kilometra larg pikës që po gërryhet, në breg të këtij lumi! Dhe, sa herë që ka përmbytje, banorët e atij fshati largohen nga banesat, ndërsa kanë dëme të mëdha në bujqësi dhe blegtori.

Në momentin që grupi i Fiks Fare shkoi në lumë, një ekskavator mbushi disa kamionë me zhavorr. Dhe, disa minuta më pas, ekskavatori u largua. Por, ai la pas shumë gropa, madje edhe në mes të rrjedhës së lumit Vjosë. Banorët pohojnë se, edhe nëse do të kishte leje mjedisore, një gërryerje e tillë nuk duhet të ndodhte, pasi firma duhet të piketonte zonën, apo të kishte koordinata. Gazetarët e Fiks Fare konstatuan në terren se firma nuk kishte bërë asnjëherë rehabilitimin e zonës, duke e lënë vendin në gropa të mëdha.

Fiksi shkoi edhe në kantierin e firmës Shkëlqimi 07, ku kamionët e shumtë shkarkonin zhavorrin buzë rrugës Levan-Tepelenë. Gazetarët pyetën drejtuesit e kantierit nëse kishin apo jo një leje shfrytëzimi dhe nëse po, në cilat koordinata apo piketime. Drejtuesit thanë se kanë një dokument, por nuk e dinin se çfarë ishte.

“Kemi një kontratë me Alb Building-un që po ndërton By Pass-in e Fierit. Lejen e shfrytëzimit e ka ai, se ne kontratën kemi që kemi bërë me të.Kemi bërë kontratë që i japim materialet dhe ai duhet të ketë bërë marrëveshje që marrim te leja e tij” thonë ata, ndërsa gazetarët shfletojnë edhe kontratën. Dhe, për çudi, në kontratë nuk ka asnjë të dhënë për lejen e shfrytëzimit të lumit. “Duhet të jetë te qendra e firmës.Vetëm të Alb Building-u. Ata thonë boll, boll. Duam kaq, marrin 1300 kub në ditë ata” thonë ata. Punëtorët na treguan vetëm një dokument, e cila ishte vetëm një kontratë midis firmës Shkëlqimi 07 dhe firmës tjetër e cila po ndërton By Pass-in e Fierit. Ndërkohë, gazetarët i kërkuam nëse kjo firmë, Shkëlqimi 07 ka apo jo leje shfrytëzimi për lumin Vjosa. Sipas tyre, këtë leje ata nuk e disponojnë, madje nuk disponojnë as piketimet, apo as koordinatat në të cilat kamionët dhe ekskavatorët e kësaj firme duhet, të marrin inerte.

Fiksi pyeti edhe firmën që po ndërton By Pass-in e Fierit, nëse kanë apo jo leje shfrytëzimi për lumin Vjosë. Përgjegjësit e kantierit në afërsi të kryqëzimit të Levanit thanë se “prej disa ditësh, kanë shkëputur çdo marrëveshje me kompaniën Shkëlqimi 07”. /TCH

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...