E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Rama u përgjigjet pyetjeve për krizën energjetike: Do mbrojmë familjet

Kryeministri Edi Rama u është përgjigjur sot në mediat sociale qytetarëve, sa i takon krizës së energjisë dhe të naftës që mund të preket dhe Shqipëria. Rama është shprehur se Shqipëria nuk arrin që të prodhojë energji mjaftueshëm për të furnizuar të gjithë, ndaj dhe detyrohet që të dalë në tregjet ndërkombëtare dhe të blejë me çmime të larta.

Kreu i qeverisë tha se çmimi i energjisë për familjarët, është nën koston reale dhe kjo është falë masave të marra për mbrojtjen e konsumatorit. Rama tha se çmimet në treg nuk i përcakton qeveria, por kërkesa dhe oferta.

“Shqipëria nuk e prodhon sasinë e naftës së pari, është naftë e rëndë ajo që prodhon dhe shkon për tregun ndërkombëtar. Rreth 600 mijë ton janë nën produktet që vijnë nga importi. Ne prodhojmë vetëm një pjesë të energjisë që konsumojmë, kjo na ndihmon që të kemi në çmim të rregulluar.

Sot që flasim, çmimi i energjisë për familjarët është një çmim nën koston reale, falë masave të marra për mbrojtjen e konsumatorit. Çmimet e mallrave në treg i përcakton kërkesa dhe oferta, jo qeveria, vetëm në diktaturën komuniste i vendos qeveria.

Për sa kohë flasim për mallra që i blejmë në tregjet ndërkombëtare siç janë energjia dhe nafta, çmimet janë njësoj si në Spanjë, si në Shqipëri. Ne prodhojmë energji kur kemi reshje të mjaftueshme për mbushjen e hidrocentraleve, dhe blejmë kur kemi thatësirë. Shqipëria është e varur nga tregu ndërkombëtar, njësoj si vendet e tjera”, u shpreh Rama.

Kreu i qeverisë shtoi më tej se nuk mund të ndryshojnë çmimin e energjisë, por do të mbrojnë familjet nga rritja e papërballueshme e tij.

Lexo edhe :   Një paketë alternative për përballimin e krizës së energjisë

“Ne nuk mund të ndryshojmë çmimin e energjisë, por do mbrojmë familjet nga rritja e papërballueshme e tij, sepse energjinë e blen dhe e shet shteti te familjet dhe ky është ndryshmi me çmimet e tjera që nuk i vendos qeveria, por tregu, kërkesa dhe oferta.

Lexo edhe :   Basha pas përplasjes me bazën e partisë: S'pështyj në partneritetin me Berishën

Do bëjmë çmos t’i mbrojmë familjet nga kjo krizë e re globale. Shqipëria e ka të bazuar prodhimin e energjisë 100% te hidrocentralet, varemi nga reshjet. Prodhimi vendor nuk i përmbush kërkesat e Shqipërisë, ndryshe nuk do shqetësoheshim nga kjo çështje. Kur ne e blejmë energjinë në kushte thatësire ku kriza është në kul, çmimi rritet”, tha Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...