E hënë, 13 Korrik, 2020
32 C
Tirana

Rama: Po përgatitemi për hapjen e ekonomisë dhe normalizimin e jetës

Më të lexuarat

Lirohen nga burgu dy mjekët që kuronin Eduart Lamajn

Dy mjekët që morën përsipër të mjekojnë ilegalisht Eduart Lamajn janë liruar në detyrim paraqitjeje. Gjykata e Apelit në Tiranë vendosi të lirojë Viktor Markun...

Vendoset lëndë plasëse pranë një banese në Fushë Krujë

Një sasi tritoli është gjetur pranë një banesë në periferi të Fushë Krujës. Fatmirësisht lënda plasëse nuk ka shpërthyer, pasi e zonja e shtëpisë e...

Pandemia/ Dy pacientë humbin jetën në spitalin Infektiv

Dy persona të tjerë kanë humbur jetën nga koronavirusi, gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri. Viktimat janë një burrë nga Shkodra dhe një...

Nxori në pritë Hekuran Billën, Apeli merr vendimin për Adiola Lakrën

Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi masën “Arrest me burg” për Adiola Lakrën, e cila akuzohet për vrasjen e Hekuran Billës. Ajo u përdor...

Fluksi i frikshëm me të infektuarit, zbulohet lëvizja e fundit e Ministrisë së Shëndetësisë

Pavarësisht thirrjes së vazhdueshme të mjekëve, ende nuk ka një ndërgjegjësim në masë nga ana e qytetarëve. Dje u shënuan 4 vikima, shifër kjo...

“Kjo është mrekulli”/ Policia përballet me atë që nuk pritej në aksin Sauk-Teg

Policia Rrugore ka vijuar me kontrollet në aksin Sauk-Teg, ku edhe kanë vëzhguar me radar për të parandaluar aksidentet rrugore. Referuar edhe aksioneve të ndërmarra...

Raporti i OKB: Marrëveshje e fshehtë Shqipëri Turqi për dorëzimin e gylenistëve

Një raport i zyrës së Komisionerit të Lartë për të Drejtat e Njeriut në OKB, hedh dyshimet se Shqipëria është pjesë e një marrëveshjeje...

Virusi i merr jetën ish-volejbollistes së Vllaznisë

Në 24 orët e fundit, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen 4 qytetarë: dy prej tyre 57-vjeçare nga Shkodra dhe Dibra, një...

Shifra rekord/ Rritet ndjeshëm numri i rasteve në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 117 raste të reja me koronavirus në Shqipëri. Shpërndarja gjeografike e...

Rritet sërish kurba, shtim të pacientëve të moshave të reja

Situata në Spitalin Infektiv vijon të paraqitet e rënduar. Në 24 orët e fundit ka shtim të pacientëve edhe të moshave të reja. Janë kryer...

Në një prononcim për mediat jashtë sallës së Kuvendit, kryeministri Rama tha se Shqipëria ishte vendi i vetëm në Evropë me një Kod Penal, që nuk parashikonte asgjë për një situatë pandemie. Sipas tij, me votimin e ndryshimeve në Kodin Penal, është bërë një punë e mirë në favor të situatës së krijuar nga koronavirusi. Më tej, kreu i qeverisë foli dhe për hapjen graduale të aktivitetit ekonomik, duke vënë në dukje se aktualisht kemi rezultate të mira në frontin e luftës sa i përket shëndetit.

“Sot është bërë një punë e mirë në favor të situatës, përtej kritikave. Sot kemi mbushur një boshllëk të Kodit Penal, që rezultonte i vetmi Kod Penal në Evropë pa asgjë të shënuar për një situatë epidemie.

Për më tepër, në këtë fazë ku ne po përgatitemi që të hyjmë në procesin e hapjes graduale të aktivitetit ekonomik dhe të normalizimit sa është e mundur të jetës. Ishte e pamundur të konceptohej që paralelisht të mos kishim edhe këto masa që të garantojnë hapjen. Sepse ajo që kemi vënë re, një shqetësim i ardhur dhe nga drejtuesit e policisë, kryetarët e bashkive, është një lloj relaksimi dhe lëshimi, që nuk mund të kthehet në fenomen, se është i rrezikshëm.

Lexo edhe :   Pandemia në Shqipëri/ Numër i lartë rastesh të reja dhe 4 viktima në 24 orët e fundit

Ne kemi rezultate të shkëlqyera në frontin e luftës sa i përket shëndetit. Pavarësisht se kemi humbje jetësh dhe çdo jetë është shumë e çmuar, por përsëri në tërësi kjo situatë lexohet gabimisht nga një pjesë e njerëzve, që mendojnë se iku kjo gjë, apo ca tjerë që merren me teori konspiracioni.

Në këtë mënyrë na duhet të garantojmë hapjen, duke mbrojtur jetën. Në këtë aspekt, mendoj se është bërë gjëja e duhur”, deklaroi Rama.

Lexo edhe :   Pandemia në Shqipëri/ Numër i lartë rastesh të reja dhe 4 viktima në 24 orët e fundit

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/ Kurti kundër Thaçit: E mori karrigen e Presidentit me vete para Prokurorisë Speciale

Ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka sulmuar Hashim Thaçin lidhur me faktin që shkoi në postin e Presidentit para Prokurorisë Speciale në Hagë. Ai sulmon edhe...

Pandemia/ Deputeti i PDK-së në Kosovë rezulton pozitiv

Deputeti i PDK-së në Kosovë, Abelard Tahiri, ka rezultuar ditën e sotme pozitiv me koronavirus. Lajmin e ka bërë të ditur vetë deputeti, përmes një...

“Cenohet liria e shprehjes”/ Meta kthen në Kuvend ligjin që ndëshkon median

Presidenti Ilir Meta ka kthyer sot për shqyrtim në Kuvend ligjin nr. 73/2020 “Për miratimin e aktit normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 20,...

Rezultoi pozitiv 21 ditë më parë, Buzhala merr vendimin e papritur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala, ka vendosur se nuk do të testohet më për të parë nëse është shëruar apo jo nga koronavirusi. Përmes një...

Thaçi hyn në Gjykatën Speciale, kush është avokati amerikan që e mbron

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka arritur në Gjykatën Speciale të Hagës, ku është pritur nga mbështetës dhe simpatizantë të shumtë. Në një dalje të...