E shtunë, 11 Korrik, 2020
23 C
Tirana

Rama në “Qendrën e Solidaritetit”, Arbër Hajdari: Gati për ndërtimin e banesave

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Pas tërmetit fatal rënë mëngjesin e së martës, në Shqipëri është pllakosur dhimbja dhe trishtimi. Dhjetëra persona u nxorën të pajetë nga rrënojat e ndërtesave, ndërsa qindra të tjerë ndodhen në mëshirë të fatit.

Që në orët e para të tragjedisë, Fondacioni “Fundjavë Ndryshe” është mundur të qëndrojë çdo sekondë pranë të prekurve nga tërmeti. Vullnetarët kanë udhëtuar në zonat ku dëmet kanë qenë të pallogaritshme, për të shpërndarë ndihma.

Deri më tani, për shkak të nismës “Fundjavë Ndryshe” janë grumbulluar 1.5 milionë dollarë, shumë kjo e gjeneruar nga 60 donatorë. Ky lajm i mirë është dhënë nga vetë themeluesi i “Fundjavë Ndryshe”, Arbër Hajdari, gjatë një bashkëbisedimi me kryeministrin e vendi, Edi Rama. Teksa ky i fundit zhvilloi një vizitë ditën e sotme në “Qendrën e Solidaritetit Fundjavë Ndryshe”.

Kreu i qeverisë shikoi nga afër të gjithë punën e vullnetarëve në kapanonin e magazinimit të kësaj qendre.

“Këtu kemi strehuar njerëz, gatuhet. Kemi shkarkuar 40 trajlera që kanë ardhur nga Maqedonia dhe Kosova. Janë paketuar, ushqime të gatshme dhe janë shpërndarë në Durrës, Thumanë, Sukth, Laç, Lezhë, si dhe vijohet të shpërndahen kudo ku ka nevojë.

Të gjithë vullnetarët ambalazhojnë, paketojnë. Dhe me furgona nisen në pikat e nevojshme. Ushqimi gatuhet drekë dhe darkë”, u shpreh Arbër Hajdari.

Po ashtu, Hajdari kërkoi të merren masa ndëshkuese për të gjithë ata persona që kanë abuzuar dhe kanë shfrytëzuar situatën sensitive. Ndërsa u shpreh i gatshëm për t’u ulur në një tryezë me grupet e interesuara për të filluar planin e rindërtimit të banesave.

“Pak minuta më parë më çuan një informacion që ishte arrestuar njëri. Kishte hapur një faqe Rilindja dhe merrte lekë online”, iu përgjigj kryeministri.

Lexo edhe :   Nis dhënia e granteve në Durrës, Rama tregon episodin me kryebashkiaken
Lexo edhe :   “Mos na provokoni”/ Rama paralajmëron Bashën për marrëveshjen e 5 qershorit

Mes tyre u diskutua një çështje me rëndësi, se si do të veprohet për të rindërtuar banesat e personave të prekur nga tërmeti që la pasoja katastrofike.

Kryeministri Rama u shpreh se në një tryezë do të ulen përfaqësues të qeverisë, përfaqësues të organizatave solidare, si dhe “Fundjavë Ndryshe”. Të cilët më pas, bashkërisht, do të bëjnë ndarjen e detyrave. Me qëllim për krijuar një standard në planifikim, ndërtim dhe monitorimin e të ardhurave.

“Ju kontrolloni edhe atë që ne shpenzojmë nga buxheti. Ne kontrollojmë edhe atë që ju shpenzoni nga ato që keni mbledh vetë. Kjo është shumë sensitive. Aq më tepër që këtu është dhënë dhe po jepet kaq shumë lekë me zemër nga të gjithë njerëzit; dhe është e pafalshme të shkojë në duart e gabuara a të përfundojë nëpër xhepat, në vend që të shkojë në themelet programit dhe të shtëpive të reja”, theksoi Rama.

Ndërkohë, Arbër Hajdari nënvizoi se janë të gatshëm të ulen në tryezë për të filluar me ndarjen e detyrave.

Kjo tragjedi ka sjellë një sensibilizim mbarëkombëtar. Të shumtë kanë qenë shqiptarët që i janë përgjigjur apelit të kësaj dhimbjeje shqiptare.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...