E mërkurë, 1 Prill, 2020
4 C
Tirana

Rama: Koha për të thënë të vërtetat, mos të na i lënë topin në derë

Lexo edhe ...

Pse COVID-19 po u merr jetën të rinjve të shëndetshëm? Ja ç’thonë ekspertët

Pandemia e koronavirusit rrezikon, dhe në fakt po i merr jetën kryesisht të moshuarve. Por në jo pak raste po vërehet se infektimi me...

EMRI/ Kapet 40-vjeçari i shpallur në kërkim ndërkombëtar (VIDEO)

Uniformat blu kanë finalizuar operacionin e koduar "GODULL 2020", duke bërë të mundur arrestimin e një personi me rrezikshmëri të lartë shoqërore në fushën...

Deri kur do të qëndrojmë në karantinë? Ja si është situata në vend

Shefja e Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Eugena Tomini, ka deklaruar se piku i COVID-19 mund të arrihet në mesin e muajit prill. Në një...

Vetëizolimi dha rezultat, ky shtet vendos të heqë masat

Qytetarët në Danimarkë duket se kanë respektuar vetëizolimin, aq sa kryeministrja është shprehur shpresëplotë se së shpejti pritet që të zbuten masat e ndërmarra....

Rama është prononcuar për mediat pas takimit informal me liderët e BE-së. Ai deklaroi se diskutimi ishte fokusuar mbi sfidat e përbashkëta të Shqipërisë dhe BE-së, metodologjinë e re të zgjerimit dhe thellimin e bashkëpunimit rajonal. Kryeministri Rama tha se vlerësimi i Komisionit Europian për Shqipërinë do të jetë pozitiv, pasi vendi “i ka bërë të gjitha detyrat”.

Cila do jetë e ardhmja e negociatave pas darkës së sotme?

Jam i fokusuar tek ajo që do jetë kurorëzimi i një rruge të gjatë, që është konferenca e donatorëve nesër. Por kemi diskutuar dhe për temën që ju thoni. Ka ardhur momenti që të themi të vërteta, dhe të mos ngelet topi në fushë. Ka një dakordësi për metodologjinë e re dhe një rilindje të procesit të zgjerimit të vendeve kandidate, jo vetëm për bazën e sotme por dhe për aspektet financiare. Do shikojmë më tutje, kemi rënë dakord që të vijojmë diskutimet për të dalë në disa konkluzione solide deri në samitin e Zagrebit.

Prisni një vlerësim pozitiv nga Komisioni Evropian?

Ka qenë pozitiv, dhe do jetë pozitiv, pasi nuk ka si të jetë ndryshe, pasi ne i kemi bërë detyrat. Por ne çfarë i bëjmë, i bëjmë për veten tonë dhe jo për ndërmarrjen e Bashkimit Evropian, pasi atyre u takon të thonë fjalën e tyre për punën tonë.

E ardhmja e Shengenit Ballkanik?

Kemi diskutuar për të ardhmen e një bashkëpunimi rajonal, më herët se vonë Bashkimi Evropian do ta mbështesë këtë nismë dhe do duhet dhe pak durim, pasi ngatërrestarët janë dhe në Evropë. Do presim derisa BE të ketë fokusin tek kjo nismë dhe kam bindjen se BE do ta mbështesë fuqimisht dhe do vlerësojë shtetet që kanë marrë pjesë në këtë shengen rajonal.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Pse COVID-19 po u merr jetën të rinjve të shëndetshëm? Ja ç’thonë ekspertët

Pandemia e koronavirusit rrezikon, dhe në fakt po i merr jetën kryesisht të moshuarve. Por në jo pak raste po vërehet se infektimi me...

EMRI/ Kapet 40-vjeçari i shpallur në kërkim ndërkombëtar (VIDEO)

Uniformat blu kanë finalizuar operacionin e koduar "GODULL 2020", duke bërë të mundur arrestimin e një personi me rrezikshmëri të lartë shoqërore në fushën...

Deri kur do të qëndrojmë në karantinë? Ja si është situata në vend

Shefja e Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Eugena Tomini, ka deklaruar se piku i COVID-19 mund të arrihet në mesin e muajit prill. Në një...

Vetëizolimi dha rezultat, ky shtet vendos të heqë masat

Qytetarët në Danimarkë duket se kanë respektuar vetëizolimin, aq sa kryeministrja është shprehur shpresëplotë se së shpejti pritet që të zbuten masat e ndërmarra....

Kur do përfundojë izolimi? Ermali i dedikoi një këngë, reagon Pëllumb Pipero (VIDEO)

Aktori e njëkohësisht moderatori Ermal Mamaqi, i ka dedikuar një këngë mjekut infeksionist Pëllumb Pipero. Ky i fundit, gjatë gjithë kësaj kohe ka ndihmuar...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT