E martë, 25 Janar, 2022
-4.5 C
Tirana

Rama i prerë: Serbia s’mund ta hapë dot ‘gojën’ për arritjet tona me Kosovën

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish për deklaratën e Ministrit serb të Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, i cili akuzoi kreun e qeverisë se po punon për krijimin e Shqipërisë së Madhe.

Ai tha se është neveritur nga deklarata e Vulin, dhe se e etiketoi atë si gojë shthurur dhe të errët.

”Jam neveritur dje kur kam parë që deklarata e tij nuk ishte meme, sepse mendova në fillim se ishte meme. Thashë,se anëtari i qeverisë së një vendi që po përpiqemi të rregullojmë, të jetë një gojë kaq e shthurur dhe një gojë e errët. Ka vetëm diçka të mirë kjo. Pensionisët shqiptarë në Prishtinë më akuzojnë për krijimin e Serbisë së Madhe, ndërsa serbët më akuzojnë për krijimin e Shqipërisë së Madhe’’, tha kryeministri.

Rama tha se presidenti serb Aleksandër Vuçiç, duhet të shprehet për ministrin e tij.

Sipas Ramës, Serbia nuk mund të hapë gojë për arritjet e Shqipërisë me Kosovën.

”Vuçiç të shprehet për këtë deklaratë, është ministri i tij. Serbia nuk mund të hapë gojë për arritjet tona me Kosovën për minishengenin rajonal. Qytetarët do lëvizin mes shteteve pa pasur nevojë të ndalojnë fare. Shengeni rajonal e heq kufirin me të gjitha shtetet në rajon, përfshirë dhe Serbinë’’, u shpreh Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndërron jetë aktori i njohur turk, luajti në serialin “Ertogrul”

Aktori i njohur turk, Ayberk Pekcan, ka ndërruar jetë në moshën 51-vjeçare. I ndjeri ka luajtur në serialin “Ertogrul” dhe “Osman”. Mediat turke thonë se...

Gjirokastritët dhe korçarët më punëtorë, Lezha, Dibra dhe Tirana më “dembele”

Qarqe të ndryshme të vendit shfaqin sjellje ekstreme ndaj punës, pasi në disa prej tyre popullsia në moshë punë (+15 vjeç) shfaq një interes...

Makthi i Berishës nga institucionet që nuk e njohin

Nga: Mero Baze Sali Berisha tani ka nisur luftë me çdo institucion zyrtar, politik apo fetar që nuk e pranon më si Kryetar të PD,...

“Blindohen” zgjedhjet në Shoqatën e Tiranës, hyrja me kartë identiteti

Në orën 15:00 do të nisin zgjedhjet e Shoqatës Rajonale të Futbollit të Tiranës. Aktualisht është vënë re prezencë e forcave të policisë private,...

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...