E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Rama i impresionuar nga punimet në Vaqarr, Hajdari: Do sistemohen 50 familje

Familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit, do të mund t’i rikthehen normalitetit! Në një kohë rekord, plani rindërtimit ka bërë që çdo familje e dëmtuar prej tërmetit, të rikthehen në banesat e tyre. Ky vit është i mbarë për familjet e zonës së Vaqarrit, të cilave u janë dëmtuar shtëpitë nga tërmeti i 26 nëntorit.

Një lajm i mirë vjen për 20 familje, të cilët do të strehohen në banesat e tyre të reja, të ngrohta e mjaft komode. Aktualisht po vijon puna për ndërtimin e lagjes më të re në Vaqarr, ku do të strehohen familjet e zonave përreth, shtëpitë e të cilave u shpallën të pabanueshme.

Gjatë një vizite në Vaqarr, themeluesi i “Fundjavës Ndryshe”, Arbër Hajdari, së bashku me kryeministrin Rama, kryebashkiakun Erion Veliaj dhe Ministrin e Shtetit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj, inspektuan punimet.

Në total do të ndërtohen 50 banesa, të arreduara deri në dataje. Lagjja e re do të jetë moderne, një rezidencë e vogël buzë rrugës kryesore, ku nuk do të mungojë një qëndër shëndetësore, një shkollë, një kopsht dhe një qendër kulturore e integruar.

Të gjitha apartamentet janë të verifikuara nga “Fundjavë Ndryshe”, për çdo rast abuziv dhe për të mos pasur mbivendosje.

Ja se çfarë shkruante Rama në një postim në Facebook:

Vaqarr, Tiranë -Aty ku një tjetër lagje e re, ndërtuar nga e para për familjet e prekura nga tërmeti, me objekte arsimore, qendër komunitare dhe hapësira të dedikuara për aktivitete sociale dhe rekreative, po merr formën e vet të bukur

***mirënjohje për Arbërin e palodhur, fondacionin #FundjavëNdryshe dhe të gjithë ata, që bashkë me ne vijonë çdo ditë punën, për të shëruar deri në fund çdo plagë e fshirë çdo gjurmë të katastrofës së 26 nëntorit tragjik

#SkaKohëPërPushim

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...

”Shpresoj të mos jetë si Trump”/ Putin flet për Biden para takimit në Gjenevë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shpreson se homologu i tij amerikan, Joe Biden, do të jetë më pak impulsiv se paraardhësi i tij, Donald...

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...