E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

“Rama 3″/Administrata me rritje page, shkon në 85 mijë lekë në muaj

Një nga objektivat kryesorë të qeverisë “Rama 3” është rritja ekonomike, e cila parashikohet të jetë mesatarisht 4.5% në vit dhe do të mbështesë një rritje edhe më të madhe të pagave në nivel vendi.

Socialistët zotohen për rritjen e të ardhurave deri në fund të mandatit, pagën mesatare dhe pagat e administratës publike.

Nesër në orën 10:00 do të nisë seanca parlamentare që do të miratojë kabinetin e ri qeveritar, dhe programin e saj politik, të cilin do ta lexojë Rama në foltoren e Kuvendit.

“Rama 3” do të fokusohet tek rimëkëmbja, mirëqenia, modernizimi, familja dhe forcimi i Shqipërisë në drejtësi, por edhe në integrimin europian.

Objektivat

Rritja ekonomike do të jetë mesatarisht 4.5% në vit dhe do të mbështesë një rritje edhe më të madhe të pagave në nivel vendi

Konsolidim i përshpejtuar fiskal, duke synuar borxh nën 60% në fund të mandatit

Rrisim të ardhurat e disponueshme me 20% deri në fund të mandatit

Rrisim pagën mesatare mujore bruto me 25% në mënyrë graduale deri në fund të mandatit

Rrisim pagat e administratës publike

Në program theksohet se çdo qytetar që siguron më pak të ardhura, do të paguajë më pak dhe në Shqipërinë 2030. Por kush fiton më shumë do të kontribuojë më shumë për mirëqenien e përbashkët.

-Rrisim dyshemenë për pagat e patatueshme nga 30 mijë në 40 mijë lekë në muaj. Me këtë masë, 435 mijë të punësuar ose 63.8% e totalit të të punësuarve paguajnë taksë zero

-Mbështesim shtresën e mesme duke rishikuar fashën e mësipërme të taksimit progresiv. Tatimi 23% do të fillojë të aplikohet në pagat mbi 200 mijë lekë nga 150 mijë që është sot

Lexo edhe :   Rama: S'ka më 'e lagu nuk e lagu' me opozitën, s'kemi kohë

– Nga 1 Janari 2023, rimbursimi i TVSH-së për bizneset do të jetë automatik

– Shërbimet ndaj tatimpaguesve 100% digjitale. Inspektorët do të vizitojnë bizneset vetëm atëherë kur të kenë nevojë për verifikime, por jo më shumë se një herë në vit.

Lexo edhe :   Patozi: Shpejtësia si ndërkombëtarët uruan Ramën, tregon ku është opozita

Nga korriku 2022 qeveria ka parashikuar rritjet e pagave për administratën

-Rrisim pagat e mësuesve mjekëve dhe infermierëve deri në 40% deri në fund të mandatit të tretë

-Rrisim pagat e punonjësve të administratës publike me 30% deri në fund të mandatit të tretë

-Rrisim pagën mesatare në administratë nga 72 mijë lekë në muaj në 85 mijë lekë në muaj deri në fund të mandatit të tretë

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...

Debati në PD, Basha-Berisha na sjell edhe njëherë debatin për sovranitetin

Nga: Ben Andoni Në Shqipëri është e prerë dhe e menjëherë-pranueshme se nëse e thotë diçka apo e artikulon ambasadori i SHBA-së, atëherë deklarata ka...