E mërkurë, 20 Janar, 2021
2 C
Tirana

Pse të rinjtë po preken nga pandemia? Përgjigjet mjeku pneumolog

Mjeku pneumolog Arjan Mezini gjatë një interviste në “News 24” komentoi situatën e krijuar nga koronavirusi në vend.

Ai iu përgjigj pyetjes se “pse të rinjtë po preken nga pandemia?”

“Për mendimin tim sepse pacientët me patologji apo në moshë ruhen, ndërsa mosha e re e ka kapur lehtë”, tha Mezini.

Në vijim, mjeku pneumolog u shpreh se rritja e rasteve me COVID-19 në Shqipëri është më e madhe nga sa ai kishte parashikuar se do të ndodhte pas hapjes.

Mezini i mëshoi faktit se kjo situatë mund të ndryshojë përmes përdorimit të maskës:

“Janë studime të çertifikuara që përdorimi i maskës ndikon nga 60-80 përqind të uljes së infeksionit. Jo më kot vende si Gjermania apo Franca e kanë të detyrueshme”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...