E diel, 31 Maj, 2020
15 C
Tirana

Pse e gjunjëzoi Ilir Meta, Sali Berishën

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

PD: Të gjithë kërkojnë shkarkimin e Ardi Veliut

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi deklaroi se një kryeministër normal do ta kishte shkarkuar menjëherë një drejtor policie që justifikon me prova të...

Nga: Mero Baze

Nëse ka një fitore reale të Ilir Metës më 2 mars, nuk është as kauza fallco e tij, as retorika banale e Presidencës për mitingje politike, por gjunjëzimi i Sali Berishës prej tij.

Prej tërheqjes së Lulzim Bashës nga rruga radikale e protestave, pas dështimit të tyre vitin e kaluar, dilema e opozitës ishte se si do të vazhdohej më tej.

Berisha nuk hoqi dorë në asnjë moment nga thirrjet për protesta dhe vazhdimi i rrugës radikale me mjete të tjera.

Lulzim Basha nuk e kundërshtoi kurrë me fjalë këtë gjë, por me vepra nisi diçka tjetër. Ai ju kthye normalitetit politik, u ul në tryezën për reformën zgjedhore, dhe filloi të promovojë një dimension njerëzor në spotet publicitare që përgatisin imazhin e tij për zgjedhje.

Kjo duket se i çmendi të gjithë në opozitë.

Sali Berisha edhe pse ngjan si tigri i opozitës, në të vërtetë është një tigër i mbyllur në kafaz, që është i detyruar të ushqehet me atë çfarë i jep Lulzim Basha.

Ai nuk ka luksin as ta sulmojë Lulzim Bashën, as ta shkarkojë, as të ndahet prej tij. Ai ka në dorë vetëm të mërmërisë dhe të thotë të kundërtën e asaj që thotë Lulzim Basha, duke bërë sikur nuk e ka mendjen se çfarë bën ai.

Pikërisht në këtë moment u shfaq Ilir Meta dhe halli i tij. Përpjekjet për ta shkarkuar atë nga president dhe ngritja e mundshme e Gjykatës Kushtetuese brenda vitit, rrezikon seriozisht të ardhmen e tij politike.

Në këto kushte, Ilir Meta ka përgatitur partinë e tij të re, një parti me frymë të ekstremit të djathtë, nacionaliste, ksenofobe, nën shembullin e partive të Orbanit, Sharonit apo të ngjashmëve të tyre.

Lexo edhe :   Ngërçi fallco për reformën zgjedhore në pritje të “pazarit”

Kjo është e vetmja mënyrë që Ilir Meta të gjejë një elektorat të ri nga e djathta, i cili mund ta rifaktorizojë atë.

Lexo edhe :   Ngërçi fallco për reformën zgjedhore në pritje të “pazarit”

Sali Berisha, i gjendur mes dilemës që i vjen nga Lulzim Basha, i cili bën sikur nuk e dëgjon çfarë thotë Berisha, dhe Ilir Metës, që i kërkon me ngulm ose t’i bashkohet lëvizjes së tij, ose do përfundojë në pranga bashkë me të, duket se zgjodhi Ilir Metën.

Mbështetja e Berishës ndaj Ilir Metës, në fakt është një faktorizim i fortë i Metës si një pol i ri opozitar, dhe një mënyrë që të mos përballet me refuzimin e përditshëm që Lulzim Basha po i bën thirrjeve për kurs radikal dhe marrje pushteti me dhunë.

Sali Berisha ka zgjedhur të mos turpërohet nga Basha që bën sikur nuk e dëgjon, por të jetë me Ilir Metën, që i përgjigjet thirrjeve të tij për luftë.

Kjo duket qartë tek ata që deklarojnë mbështetjen për 2 marsin, që janë i gjithë rrethi politik dhe njerëzor i Sali Berishës. Përfshi dhe portalet e familjes së tij, që tallen me Bashën pse është bërë normal.

Sot opozita në të vërtetë është dypolare. Ajo ka një lider zyrtar të saj, që shpreson ta udhëheqë PD-në deri më 2021, dhe një pretendet për kryetar të ri opozite, pas vitit 2021.

Kjo është hera e dytë që Ilir Meta e bën politikën shqiptare tre polare. Për herë të parë e bëri më 2004, kur krijoi dy pole në qeveri përballë opozitës së bashkuar.

Kjo është hera e dytë kur po krijon dy pole në opozitë, përballë një shumice shumë të bashkuar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA, protestat mund të sjellin një rritje të rasteve me COVID-19

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë paralajmërojnë se mund të ketë një rritje të re të rasteve me koronavirus për shkak të protestave në vend, të...

Hapja e plazheve më 1 Qershor, Klosi bën paralajmërimin e fortë

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi gjatë një takimi me bizneset në Vlorë tregoi se si do funksionojë hapësira e plazheve dhe kushtet...

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Më 1 Qershor hapet Parku Rinia, ja si duket pas përfundimit të punimeve

Me rastin e Festës së Fëmijëve, 1 Qershor, raportohet se Bashkia e Tiranës do të hapë Parkun Rinia. Punimet kanë përfunduar dhe tanimë parku mirëpret...

Përfaqësuesi i SHBA diskuton veçmas me Gjiknurin dhe Bylykbashin

Ende nuk ka përfunduar mbledhja e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ndërkohë “balkanweb” raporton se një përfaqësues i ambasadës së SHBA ka marrë veçmas Gjiknurin...
WhatsApp KONTAKTO TT