E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Prova e falsifikimit, “Stop” gjen zgjidhje për shtëpinë e të divorcuarës

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Përmes kamerës së fshehtë, emisioni “Stop” zbulon gjendjen faktike të dosjes së privatizimit për familjen Topurja në Elbasan. Drejtoresha e Entit të Banesave pranon se certifikata e trungut familjar të vitit 1992 e familjes Topurja ka qenë me 8 anëtarë, ku është dhe Gazmendi dhe Irena.

Në Drejtorinë e Gjendjes Civile në Elbasan figuron që Hasan Topurja nuk ka jetuar në lagjen “5 Maji” të këtij qyteti. Po të aplikojnë në Gjendjen Civile për një certifikatë familjare, Gazmendi dhe Irena janë hequr.

Gazetari: D.m.th, Hasani nuk na figuron në Rrugën “5 Maji”, Pallati 720/3, Apartamenti 11?

Dr.Gjendja Civile Elbasan: Jo, Hasani sot…

Gazetari: Nuk figuron banor…atje?

Dr.Gjendja Civile Elbasan: Nuk është banor, as ka qenë ndonjëherë te lagjia “5 Maji”.

Gazetari: Ky fakt tregon, që ka jetuar çifti në këtë apartament.

Dr.Gjendja Civile Elbasan: Po, në këtë apartament.

Gazetari: Është taksative, kur bëhet një shkëputje nga trungu, që të shkruhet edhe numri i vendimit. D.m.th, punonjësja, që e ka bërë, duhet të kishte shkruajtur vendimin!

Dr.Gjendja Civile Elbasan: Numrin e vendimit…?

Gazetari: Me patjetër, se është në ajër si…! A kupton?

Dr.Gjendja Civile Elbasan: Nuk është rasti i parë, kemi plot raste të tilla. Kështu që, s’ka vendim. Është ndarë,- thotë ajo,- gjej vendim vjen vërdallë, s’ka cfarë të bëjë, i cojmë në drejtori, ose për gjyq…

Gazetari: Se e shikon, çfarë pasoja sjell ajo tani?!

Dr.Gjendja Civile Elbasan: S’ke çfarë i bën, ku ta gjejmë ne vendimin?

Gazetari: Shkruhet, që në 1991-shin, ai është ndarë nga trungu. Se me cfarë arsye, dokumentin e Këshillit, nuk e kemi…?

Dr.Gjendja Civile Elbasan: E bravo! Nuk kemi vendimin…

Drejtoresha e Entit jep një zgjidhje përmes Këshillit Bashkiak, i cili mund të ndryshojë emrin e aplikantit nga Hasani tek i biri dhe nusja. Gruaja e divorcuar dhe fëmijët e saj kanë rreth 3 vjet, që kërkojnë zgjidhje në bashki, por asgjë nuk ka lëvizur në këtë drejtim.

Lexo edhe :   Paloka: Dalja e Ramës në inceneratorin e Elbasanit, sinjal për SPAK-un
Lexo edhe :   Paloka: Dalja e Ramës në inceneratorin e Elbasanit, sinjal për SPAK-un

Polici: U interesuat njëherë te godina tjetër?

Gazetari: Po na sollën këtu pra..

Polici: Këtu nuk ka zyrë, do e marri te godina atje zyrën, për momentin nuk e kemi.

Polici: Si ia kaluat?

Gazetari: Si je? Kryetari këtu është, se na sollën këtu, ishim andej dhe na sollën këtej.

Polici: Kryetari, lart është, po është në mbledhje.

Gazetari: Kuptoj!

Polici: S’di, ça të të them.

Gazetari: Me kë mund të flas unë?

Polici: Tani kanë zbrit poshtë të gjithë.

Gazetari: E di, po më sollën këtu.

Polici: Jam dakord me ty, po ca të them unë?!

Gazetari: Duhet të flas me kryetarin vetë!

Polici: Për momentin është i zënë.

Gazetari: Lajmëron dikë, që t’i thotë kështu, kështu?

Polici: Mbledhja nuk ndërpritet, kur  të mbarojë mbledhja do…

Gazetari: Tani jo, presim pra, e kuptoj të  flasësh me dikë, që është jashtë mbledhjes, që mund të ketë kontakt me kryetarin.

Polici: Ja të shoh, çfarë mund të bëj…

Gazetari: Ta takoj dhe të flas edhe jashtë kamerave, një 5 minutësh, ta sqaroj atë situatën edhe…

Polici: Problemi qëndron, që unë ia raportova sekretares, është në mbledhje dhe nuk të pret dot.

Gazetari: Të tha sekretarja? Apo pyeti kryetarin ajo?

Polici: Tani, mbledhja nuk ndërpritet, ai më tha të të informoja, që nuk të pret.

Me interesimin e “Stop”, rasti do të diskutohet në mbledhjen e Këshillit Bashkiak dhe do ngrihen dy grupe për analizimin e rastit dhe dhënien e zgjidhjes.

“Do ngrihen në komision dhe do bashkëveprojnë dy institucionet që ta zgjidhin”. /tvklan.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Fuat Vjerdha bëhet i pari në sistemin e drejtësisë, i cili rikthehet në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër. Komisioni i...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

U shoqërua në polici, lirohet ish-deputeti Eduart Ndocaj

Ish-deputeti, Eudart Ndocaj është lënë i lirë nga policia. Ndocaj u arrestua paraditen e sotme përpara shtëpisë së At Gjergj Fishtës në Lezhë, teksa pritej...

Rama nga shtëpia e Gjergj Fishtës: Dallimi mes asaj që kishim dhe që duam

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetin social, Facebook fotot e shtëpisë së rikonstruktuar të shkrimtarit të madh, Gjergj Fishta. Rama thekson se ashtu si...

Shqipëria, rekord në Europë për koncesionet e partneritetit publik privat (PPP)

Shqipëria shënon një rekord në Europë sa u përket angazhimeve jashtë bilancit të qeverisë, që ka marrë për koncesionet e formës së Partneritetit Publik-Privat...