E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Koraqi: Hapja e aktiviteteve rrit grumbullimet, duhet maska. Dorezat përhapin COVID-19

Shefi i Laboratorit të mikrobiologjisë, Andi Koraqi, në një intervistë për ‘Report Tv’, tha se vënia e maskës lidhet me hapjen e aktiviteteve ekonomike. Në kohën kur distanca nuk zbatohet, është parë e udhës për mbajtjen e maskave edhe në rrugë. Ai u shpreh se mbajtja e maskës është një domosdoshmëri, duke bllokuar përhapjen e virusit.

“U vu tani se në këtë moment, është e domosdoshme, ku të gjitha aktivitetet kanë filluar dhe punët janë hapur. Janë hapur shkollat dhe është e pashmangshme grumbullimi në ambientet e jashtme, duke mos respektuar hapësirën. Kjo ndodh në hyrje të shkollave, në stacionet e autobusëve, para dyerve të ndërmarrjeve dhe shumë ambiente të tjera.

Duke qene e pamundur të bëhet një diferencim të këtyre ambienteve për përdorimin e maskave, u morr vendimi që to të jenë të detyrueshme në ambientet e jashtme dhe të brendshme”, tha Koraqi.

Referuar debatit për mbajtjen e dorezave, Koraqi tha se ato nuk duhen mbajtur, pasi janë faktor i përhapjes së COVID-19 dhe është kundër tyre.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...