E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Mbajtja e maskës me detyrim, kjo është fleta e gjobës

Çështja e maskave ka qenë objekt diskutimi dhe nga vetë Organizata Botërore e Shëndetësisë. Që në nisje të pandemisë, sugjerimet e saj ishin kontradiktore për mbajtjen e barrierave mbrojtëse.

Por në Shqipëri, me vendim të qeverisë nga nesër maska do të jetë e detyrueshme për të gjithë qytetarët në vend, edhe në ambientet e jashtme.

Për të gjithë shkelësit, do të aplikohen gjoba. Ndërkohë është publikuar edhe fletë-gjoba që është në dispozicion të policisë, për të pabindurit.

Sipas vendimit, të gjithë shkelësit do ndëshkohen me 3 mijë lekë gjobë dhe në raste përsëritje, gjoba është 5 mijë lekë.

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...