E hënë, 18 Janar, 2021
4 C
Tirana

Protestat, Kushi: Fëmijët nuk mund të dalin kundra qeverisë

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi u shpreh se ajo që e ka shqetësuar më shumë është nxitja dhe përdorimi i minorenëve për akte dhune.

Kushi tha në ”RTV ORA”, se ka indicie që në pjesëmarrje të protestës kanë qenë disa nga opozita, dhe se deklaratat e saj për riedukimin e të rinjve janë keqkuptuar.

Evis Kushi: Ajo që na ka shqetësuar ne më shumë nuk ka qenë protesta, e vlerësojmë protestën kur është paqësore, të cilët kanë dhënë rezultat. Dhuna nuk është asnjëherë zgjidhje për të arritur qëllimet. Ajo që më shqetëson është nxitje dhe përdorimi i minorenëve për akte dhune. Në 30 vite nuk kemi parë akte të tilla ku përfshihen fëmijët.

Ky është shqetësimi më i madh që duhet të kemi si shoqëri. Ne kemi përgjegjësi për edukimin e këtyre të rinjve. Ne duhet t’i edukojmë këta persona me vlerat më të mira. Ne duhet t’i ndihmojmë këta të rinjtë që ushtrojnë dhunë. Ka indicie që në pjesëmarrje të protestës kanë qenë disa nga opozita. Në disa qytete të vendit janë sulmuar selitë e PS-së. Nga ana tjetër nuk kam parë asnjë nga përfaqësuesit e opozitës që të bëjnë thirrje për të ndaluar dhunën.

Kushi shtoi se fëmijët e kanë të vështire të kenë një revoltë dhe të ngrihen kundër qeverisë dhe Ministrit të Brendshëm.

Evis Kushi: Deklarata e mia janë keqkuptuar, sepse i kam bërë vetëm për minorenë. E ka për detyrë psikologu i shkollës që t’i ndihmojnë këta fëmijë si duhet. Fëmijë që thyejnë xhama, shkulin semaforë dhe djegin pemë, janë akte dhune. Edhe sikur që fëmija  të ketë një revoltë, edhe pse më duket e vështirë që fëmijët të ngrihen kundër qeverisë dhe ministrit të Brendshëm. Ne duhet t’i mësojmë se fëmijët të reagojnë në mënyrë paqësore. Unë jam shqetësuar këto ditë dhe jam e sigurt që edhe prindërit e tyre janë shqetësuar për ata fëmijë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Pfizer është vaksinë e shtrenjtë, do negociojmë edhe me kompani të tjera

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar detaje nga marrëveshja e qeverisë me Pfizer që miratohet sot në Kuvend. Ai u shpreh se vaksina e Pfizer në...

Murrizi: Parlamentit të çadrës po i vjen fundi, PS me LSI bëjnë merkato dimri

Deputeti opozitar, Myslim Murrizi ka ngritur tonet në mbledhjen e Kuvendit, ku i ka cilësuar lëvizjet e fundit politike nga LSI drejt PS si...

Fushata në Kosovë, Haradinaj premton bashkimin me Shqipërinë

Kandidati për President nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj k a prezantuar programin e tij qeverisës. Haradinaj ka folur edhe për disa...

Gjuzi kërkon Ramën në Kuvend: Ka futur vaksina kontrabandë

Deputeti i opozitës, Kujtim Gjuzi ka replikuar me kryeparlamentarin Ruçi lidhur me ardhjen e vaksinës. Në nisje të seancën së parë për vitin 2021, Gjuzi...

Hajdari refuzon të votojë marrëveshjen e fshehtë me Pfizer: Si erdhën vaksinat?

Ka nisur me debate sesioni i ri plenar, ku në fokus kanë qenë, mes të tjerash, edhe marrëveshjet e shtetit shqiptar me kompanitë që...