E shtunë, 26 Shtator, 2020
17 C
Tirana

Propozimi i PD/ Denar Biba dhe Shkëlqim Hajdari: S’kanë bërë reformë, KQZ mbetet politik

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Partia Demokratike ka bërë propozimin e tretë sa i takon formulës së trupave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, pas refuzimit të PS. Ky propozim vjen pas afatit të lënë nga bashkëkryetari i Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri. Sipas selisë blu, përzgjedhja bëhet në një komision parlamentar, ku opozita do të ketë një përfaqësues të vetin me të drejtë vetoje.

Ky përfaqësues zgjedh 2 nga 5 anëtarë të Rregullatorit dhe 2 nga 5 anëtarët e Komisionit të Apelimit e Sanksioneve. Shumica zgjedh 3. Më pas Kuvendi miraton ose rrëzon në bllok të 5 të përzgjedhurit.

Për Komisionerin, PS zgjedh 4 kandidatë, Përfaqësuesi i Opozitës Politike përjashton 2 dhe Kuvendi zgjedh 1 nga 2 të mbeturit. Formula për trupën e KQZ është ajo që ndan opozitën dhe mazhorancën në tryezën e Këshillit Politik, nga ku pritet të finalizohet edhe drafti për Reformën Zgjedhore. Tashmë pritet të shihet nëse ky propozim i ri do të arrijë të marrë votën pro nga mazhoranca në tryezën e Këshillit Politik.

Mbrëmjen e djeshme, emisioni “Repolitix” trajtoi reformën zgjedhore dhe propozimin e ri të opozitës jashtë parlamentare për formulimin e KQZ-së.

Nënkryetari i KQZ, Denar Biba, në lidhje me propozimin e ri të PD-së për përbërjen e KQZ, tha se është i njëjti me atë që u arrit gjatë marrëveshjes së 5 qershorit. “KQZ nuk ka një efekt të drejtpërdrejtë në zgjedhje, në krahasim me atë që ndodh në qendrat e votimit dhe me formulën e sotme që solli PD është e njëjtë me atë që u vendos në marrëveshjen e 5 qershorit, pra përfundimisht KQZ është politik. Nëse deri sot nuk duhet të ishe një person politik, sot duhet të jesh një ish-drejtues politik, ish-drejtues i lartë apo i kabineteve qeveritare”, tha Biba.

Ai shtoi më tej se e shikon të pamundur votën e emigrantëve në këto kushte, dhe se për të do të duhet kohë. Denar Biba tha se në Shqipëri problematika me votën e emigrantëve është krejt e ndryshme nga vendet e tjera, pasi shqiptarët që jetojnë brenda dhe ata jashtë vendit janë thuajse gjysmë për gjysmë dhe vota e emigrantëve do të ndryshonte totalisht dhe përbërjen dhe konceptin e parlamentit me 140 deputetë.

“Emigrantët mund të votojnë vetëm me një sistem tjetër zgjedhor. Çdo lloj vendi i cili ka adoptuar votën e emigranteve, asnjëri prej tyre nuk ka problematikën shqiptare të një numri të jashtëzakonshëm që është gati 50 me 50 me shqiptarët që janë jashtë dhe brenda. Në një përqindje kaq të lartë, atëherë duhet të kuptojnë një parlament tjetër me 140 deputetë. Gjërat le të nisin si proces qoftë dhe duke nxitur debate të këtij karakteri, por unë besoj se nuk do të ndodh votimi i emigrantëve”, tha Biba.

Lexo edhe :   Kërcënuan se do bojkotonin Kuvendin, zbardhet drafti i opozitës për ndryshimet në Kodin Zgjedhor
Lexo edhe :   Opozita e Bashës si lule artificiale

Nënkryetari i KQZ aktuale, Denar Biba, u shpreh më tej se përmes teknologjisë biometrike, do të bëhet identifikimi biometrik i zgjedhësve dhe ajo do të bëhet me shenjat e gishtit. Pasi është i vetmi sistem që shteti shqiptar ka në databazet e tij. Biba beson se kjo do të jetë e mundur të realizohet në zgjedhjet e ardhshme, dhe se largon mundësinë  e votimit dy herë. “Koncepti biometrik nënkupton që shkojë nga retina e syrit, elementet e fytyrës dhe gjurmët e gishtit. Më i liri është ai me gjurmë gishti dhe i vetmi i mundshëm në Shqipëri pasi i vetmi databaze që disponon shteti është përmes tyre nga ID dhe pasaportat. Ne nuk kemi ende të dhënat për retinë dhe elementet e fytyrës. Nëse kjo do të realizohet dhe besoj se do të ndodh, do të ketë një pajisje dhe me vendosjen e gishtit dhe do të identifikohet dhe do të jetë e pamundur të votohet dy herë. Kjo pasi emri do të jetë vetëm në një pajisje, dhe nuk voton dot në një vend tjetër”, tha Biba.

Konstitucionalisti Shkëlqim Hajdari, u shpreh mjaft i prerë në qëndrimin e tij, duke thënë se nuk bëhet fjalë për një reformë.

“Kjo mënyrë rregullimi, është e njëjta gjë. KQZ mbetet politik. Po atë punë që e bëjnë 7, e bëjnë 12. Përderisa nuk depolitizuan komisionet e numërimit, atje lart nuk do ishte ndonjë gjë.

KQZ siç është ose siç do bëhet, nuk është institucioni që ka prishur zgjedhjet në Shqipëri. Zgjedhjet prishen tek vota që delegohet, tek vota që blihet, tek financimi i ligjshëm ose i paligjshëm i partive politike, tek devijimi i votës nëpërmjet vjedhjes dhe tek listat e mbyllura.

Nëse do zgjidhim këto problemet poshtë, që të gjejmë një formulë tjetër, nëse do shkonim tek një sistem tjetër zgjedhor, atëherë në KQZ s’do kishte nevojë. Atje mund të cekojë noterët e Shqipërisë. Certifikimi do bëjë KQZ nëse do bëhet votimi elektronik, listat i ke të hapura”.

Kur është certifikues misioni i KQZ, pse ka kaq ngërç?

“Opozita ka kërkuar që të kontrollojë politikisht zgjedhjet poshtë. Do kërkojë edhe lart që të ketë të njëjtën kontroll politik. Kjo nuk është reformë! Reforma është që sondazhet që bëjnë mediat në shqipëri, 90 përqind e shqiptarëve kërkojë një formulë tjetër, reformë tjetër. Sot është fitore e madhe që ata që krijojnë vetëdije demokatike në Shqipëri, bien dakord që ky sistem ka vdekur, numërimi politik është sistem i vdekur, është i kotë. S’kanë bërë reformë!”, tha më tej ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ajo që ndjen dhe ajo që ëndërron Berisha

Nga Mero Baze Sali Berisha ka një ndjenjë dhe një ëndërr për këto zgjedhje. Ndjenja është se Edi Rama do t’i vjedhë zgjedhjet, kurse ëndrra...

Biznesi me shëndetin: Ja sa fitojnë kompanitë e prodhimit të ilaçeve

Të gjithë mezi po presin daljen e vaksinës së duhur kundër Covid-19. Por pandemia ka nxitur edhe akuza ndaj industrisë farmaceutike, se ajo është...

Në ndjekje të Talo Çelës, dështon një tjetër operacion i policisë

Dështon një tjetër operacion për kapjen e Talo Çelës, i kërkuar për grabitjen e Rinasit. Bëhet me dije se FNSH ka kryer një aksion mëngjesin...

VIDEO/ Përmbytje me verë të kuqe, momenti kur shpërthen depozita prej 50.000 litrash

Një depozitë prej 50 mijë litrash me verë të kuqe ka shpërthyer sot në një karantinë në Spanjë, duke e kthyer vendin përreth në...

Apeli i Yuri Kim për 5 qershorin, Rama: Për ambasadorët flas kur jam me ta

Pas përfundimit të mbledhjes me drejtorët e qarkut në Vlorë, Edi Rama komentoi deklaratën e ambasadores së SHBA-së, Yuri Kim. Kjo e fundit i rikujtoi...