E martë, 27 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Probabilitetet më të sakta rreth koronavirusit

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

Nga: Eduard Zaloshnja

Të qenit gjallë është një ndërthurje e pafundme probablititesh. Në shkallë botërore, probabiliteti që dikush të vdesë nga rrufeja është 1 në një milion.

Probabiliteti që dikush të vdesë nga rënia e avionit është 1 në dy milion. Nga tërmeti është 1 në pesë milion etj. etj. Probabilitetet luhaten sipas gjeografisë, nivelit të zhvillimit të shteteve të ndryshme, kulturave etj. etj.

Në lidhje me probabilitetet e gripit më të fundit që po përhapet në botë, COVID-19 ( i shkaktuar nga një lloj i ri i familjes së koronavirusëve), OBSH-ja sugjeron t’u referohemi statistikave zyrtare të Koresë së Jugut.

Sipas OBSH-së, për arsye politike, ekonomike apo kulturore, në shumicën dërrmuese të shteteve, nuk janë bërë testime masive të popullsisë, për të përcaktuar se sa banorë janë infektuar me koronavirusin e ri. Si rrjedhim, në qoftë se testohen vetëm rastet më të rënda ose rastet e përqendruara në rajone të caktuara gjeografike, nuk mund të matet dot ekspozimi real i të gjithë popullsisë ndaj virusit (ekspozimi përbën emërusin e thyesës së probabilitetit).

Lexo edhe :   Shtëpia e Bardhë: "Nuk do ta kontrollojmë koronavirusin"

Kështu, në Korenë e Jugut, që ka bë testimin më ekstensiv të popullsisë, vdekshmëria nga COVID-19 është 7 në 1000, ndërkohë që vdekshëmria nga gripi i zakonshëm është 2 në 1000. Numri i vdekjeve është 80% i përqendruar në moshat mbi 65 vjeç.

Shkalla e infektimit është 138 në 1 milion banorë, ndërkohë që 3 ndër 5 të infektuar i përkasin një sekti fetar me 1 milion ndjekës, të cilët falen duke ndejtur të përqafuar me njëri-tjetrin. (Drejtuesit e sektit po procedohen penalisht nga prokuroria koreane, per shkaktim të vdekjeve në masë, pa paramendim).

Duke i ndërthurur shifrat e mësipërme të Koresë së Jugut, rezulton se probabiliteti i vdekjes nga COVID-19 për një banor të zakonshëm është 1 në një milion.

Lexo edhe :   Shtëpia e Bardhë: "Nuk do ta kontrollojmë koronavirusin"

Aq sa ç’është probabiliteti që dikush të vdesë nga rrufeja…

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kërcënoi arbitrin, drejtori sportiv i Juventusit gjobitet me 150 mijë euro

Juventus nuk po kalon një moment të mirë në kampionat. Megjithatë një rast i paprecedentë ka ndodhur në ndeshjen e fundit që bardhezinjtë zhvilluan ndaj...

Covid-19/ ‘Boom’ rastesh të reja në Itali

Italia nuk njeh rënie të numrit të të infektuarve nga Covid-19. Vetëm në 24 orët e fundit janë shënuar plot 21,994 raste të reja me...

Të enjten, takimi i radhës mes Kosovës dhe Serbisë në nivel ekspertësh

Pas më shumë se një muaji, të enjten më 29 tetor në Bruksel pritet të zhvillohet takimi i delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë në...

Video/ Alarm për bombë në Paris, evakuohet zona pranë Harkut të Triumfit

Një pako e dyshimtë ka bërë që policia të evakuojë zonën përreth Place de l’Etoile dhe Champs-Elysées në Paris. Policia ka vendosur një perimetër sigurie,...

Topalli me parti të re? Lubonja: Ose është delirante, ose e blerë nga Rama

Analisti Fatos Lubonja, ka komentuar situatën politike në vend, ku flitet për krijimin e partive të reja në prag të zgjedhjeve të 25 prillit...