E enjte, 5 Gusht, 2021
29.5 C
Tirana

Veliaj: Asnjë aktivitet deri në 3 prill. Paniku, më i dëmshëm se koronavirusi

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj gjatë fjalës së tij në mbledhjen e Këshillit Bashkiak të Tiranës u bëri apel qytetarëve që të ruajnë qetësinë, pasi sipas tij paniku është më i dëmshëm se koronavirusi.

Veliaj po ashtu theksoi se deri në 3 prill është anuluar çdo aktivitet.

“Paniku është me i dëmshëm se vetë virusi. Të ruajmë qetësinë, janë marrë disa masa, siç është mbyllja e shkollave. Ajo ishte një masë parandaluese. Kjo përfshin dhe kopshtet dhe çerdhet ne kemi dezinfektuar këto institucione do të bëhem sërish dezinfektim, kur të jepen urdhrat për rifillim.

Në momentin që qeveria do të njoftohej rihapjen e tyre, ne do të bëjmë dezinfektim para hapjes. Do të anulohen të gjitha aktivitetet, mbledhjet masive, si dhe festimet për ditën e Verës. Mezi e prisnim ardhjen e Malumës në Tiranë, por është anuluar çdo aktivitet deri në 3 prill. Ajo që duam t’ju kërkojmë qytetarëve është që epiqendra e virusit të Shqipërisë, ndaj do ju luteshim që kush vjen ngas vendet e rrezikut, të vetëkarantinohen. Kujtdo që ka ardhur në ndonjë prej këtyre zonave, të vetëkarantinohen.

Unë jam shqiptar, jetoj në Ballkan, e njoh atë kuriozitetin që na shoqëron se; lali ça ka aty.

Por i bëj thirrje shqiptarëve që të shikojnë punën e vet, të marrin masa. I kërkoj drejtoreshave të konvikteve që këto zona duhet të jenë të zbrazura deri në 3 prill. Deri sa nuk ka universitet, nuk ka asnjë arsye që të vazhdojmë të jemi të grumbulluar në këto ambiente. Tirana është shtëpia e tyre e të ardhmes, por jo shtëpia e tyre e momentin.

Lexo edhe :   Politikanët kërkojnë vaksinimin e fëmijëve

Duhet të kthehen në vendet e tyre të origjinës, sapo të shpallet një datë për rihapjen e tyre”, tha kryebashkiaku i Tiranës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Pasaporta e vaksinës”, një “teori konspirative” që po bëhet realitet

Një ditë më parë është konfirmuar zyrtarisht se New Yorku do të lejojë vetëm të vaksinuarit në bare, palestra e aktivitete argëtuese. Lajmi është...

Llogari bankare për të pastruar paratë, si e zbuloi FBI-ja 74-vjeçaren

S’janë të paktat rastet kur shtetasit e huaj strehohen në Shqipëri për t’iu shmangur drejtësisë në vendet ku janë rezident. Shtetasja amerikano-kanadeze, Lyda Harris,...

“Për lexim gjatë gushtit”

Nga: Skënder Minxhozi Ka qenë një kohë kur nxënësve ju jepej, gjatë pushimeve verore, një listë me libra për t’i lexuar. Atij brezi që e...

Kursi i këmbimit/Rritje e lehtë e euros, dollarit dhe paundit

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rritje e lehtë e euros, paundit britanik,  dollarit dhe frangës zvicerane. Më poshtë do të gjeni...

Zhvillimet kryesore në rajon në 24 orët e fundit

Çfarë ka ndodhur në rajon në 24 orët e fundit 1- Profesori i shkencave politike: Forcimi i sovranitetit të Kosovës, garanton integrimin e gjithë rajonit 2-...