E martë, 27 Korrik, 2021
32.5 C
Tirana

“Duhen vullnetarë që të infektohen me koronavirus”, kërkesa e shkencëtarëve

Teksa të gjithë këshillojnë për tu mbrojtur nga koronavirusi, nga ana tjetër kërkohen vullnetarë që të infektohen, për t’iu ardhur në ndihmë shkencëtarëve. Mos u çudisni!

Madje infektimi është kundrejt pagesës. 3 500 stërlina është çmimi i vënë për këdo që pranon në mënyrë vullnetare të infektohet me koronavirus, dhe të ndihmojë shkencëtarët për të gjetur një vaksinë.

Vullnetarët e parë kanë ardhur, dhe bëhet fjalë për 24 persona. Një qendër shkencore në Londër ka arritur të rekrutojë deri tani 24 vullnetarë, sipas raportimeve të ‘Daily Mail’.

Ata do të infektohen me variantin më të dobët të virusit, që deri tani ka vrarë më shumë se 3800 persona në të gjithë botën, duke u shkaktuar atyre simptoma të ngjashme në frymëmarrje. Më pas do të testohet një mjekim që është krijuar nga shoqëria Hvivo.

Sikundër procedohet normalisht, pacientët do të qëndrojnë në karantinë për dy javë, për të parë nëse mjekimi ka sukses.

Rreth 35 vaksina të tjera janë në fazë zhvillimi, dhe qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka premtuar 46 milion stërlina të tjera, për betejën kundër koronavirusit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Raporti i OSBE për zgjedhjet e 25 prillit, reagon delegacioni i BE në Shqipëri

Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri, ka reaguar pas publikimit të raportit final nga ana e OSBE-ODIHR, për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Sipas...

BE: 70% e qytetarëve të vaksinuar me së paku një dozë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se 70 për qind e qytetarëve të rritur të BE-së kanë marrë së paku një...

Emri/ Kush është personi i dyshuar për trafik droge, që i shpëtoi policisë

Zbardhet emri i personit i cili arriti që t'i shpëtonte operacionit të policisë ditën e sotme, në zonën e ''Varrit të Bamit'' në kryeqytet,...

Koronavirusi/ Brataj: Delta ka edhe 3 variante të tjera

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj deklaroi se varianti indian i koronavirusit, Delta pritet që të mbizotërojë të gjithë botën, dhe se ky mutacion,...

Covid/ Mbi 3,600 testime në 24 orët e fundit, numri i rasteve aktive në rritje

Situata epidemiologjike në vendin tonë mbetet e qëndrueshme. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit, janë regjistruar 31 raste...