Politikë

Procedimi i kryebashkiakëve, PD: Nuk biem pre e provokimeve kriminale


               Publikuar në : 17:40 - 26/06/19 Enno

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi akuzon kryeministrin Rama se po përpiqet të rikthejë në Shqipëri, dënimin e kundërshtarëve politikë për agjitacion e propagandë.

Bardhi, në një deklaratë nga selia e PD-së u shpreh se shembulli konkret për këtë, janë procedimi penal ndaj Kryetarit të Bashkisë Lezhë Fran Frrokaj dhe Kryetarit të Bashkisë Mallakastër Agron Kapllanaj.

“Procedimi penal i Kryetarit të Bashkisë Lezhë Fran Frrokaj dhe Kryetarit të Bashkisë Mallakastër Agron Kapllanaj, pse ato mendojnë ndryshe nga Edi Rama dhe kanë deklaruar se do të zbatojnë Dekretin e Presidentit, është një goditje e rëndë ndaj demokracisë dhe një akt i fortë provokimi ndaj opozitës”, deklaroi Bardhi.

Sipas tij, Partia Demokratike është përmbajtur deri më tani ndaj këtyre provokimeve të kryeministrit, për të ruajtur rendin kushtetues dhe stabilitetin demokratik të vendit.

Deklarata e plotë:

“Tentativës së dështuar për të kryer votime moniste dhe të paligjshme, Edi Rama po i shton edhe tentativën për të rikthyer në Shqipëri dënimin e kundërshtarëve politikë për agjitacion e propagandë. Kushdo që nuk mendon si ai, kushdo që refuzon farsën kriminale dhe antikushtetuese të 30 Qershorit, kushdo që nuk bëhet pjesë e grushtit të shtetit që po realizon, procedohet nga Policia dhe Prokuroria e tij e kriminalizuar me urdhër politik. Procedimi penal i Kryetarit të Bashkisë Lezhë Fran Frrokaj dhe Kryetarit të Bashkisë Mallakastër Agron Kapllanaj, pse ato mendojnë ndryshe nga Edi Rama dhe kanë deklaruar se do të zbatojnë Dekretin e Presidentit, është një goditje e rëndë ndaj demokracisë dhe një akt i fortë provokimi ndaj opozitës. Partia Demokratike ka treguar deri më tani vetëpërmbajtje. Partia Demokratike ka treguar deri më tani përgjegjshmëri, për të ruajtur rendin kushtetues dhe stabilitetin demokratik të vendit. Partia Demokratike nuk ka rënë pre e provokimeve kriminale të Edi Ramës dhe banditëve të tij me unifromë. Por ne as nuk shantazhohemi, as nuk trembemi, as nuk tolerojmë dhe as nuk harrojmë”.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT