E mërkurë, 12 Gusht, 2020
34 C
Tirana

“Prindërit e mi kanë frikë të shkojnë te kafja…”/ Lame: Miqtë të mos ndërhyjnë për punësime

Më të lexuarat

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Policia e Tiranës arreston 5 persona, ja për çfarë akuzohen

Policia e Tiranës njofton se së fundmi 5 persona kanë përfunduar në pranga. Bëhet fjalë për dy shtetas të cilët ishin shpallur në kërkim kombëtar...

“Pse or pse t’kem frikë”, Meta: Vargjet e Havzni Nelës edhe sot gjëmojnë

Presidenti Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka ndarë me ndjekësit vargjet e poezisë së Havzni Nelës, që sipas tij edhe...

Putin: Kemi vaksinën e parë ndaj koronavirusit, e kam injektuar tek vajza ime

Presidenti rus, Vladimir Putin, pohoi sot se Rusia e ka gati vaksinën ndaj koronavirusit. Në një deklaratë për mediat, Putin tha se ai e...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Truproja i kreut të Kuvendit fotografohet duke qëlluar ndaj protestuesve në Liban

Truproja një prej zyrtarëve më të lartë libanez, Nabih Berri, është fotografuar duke qëlluar me armë zjarri ndaj protestuesve gjatë fundjavës. Truproja i lidhur me...

Bilanci/ Bie numri i rasteve të reja dhe viktimave në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit ka humbur jetën 1 person nga koronavirusi në vend. Nuk e ka...

Tensionohet situata mes dy vendeve/ Roja bregdetare greke qëllon drejt jahtit turk

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

“I besoj Putinit”, kush është presidenti i parë që do marrë vaksinën ruse

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, është shprehur mjaft besimplotë lidhur me zbulimin e vaksinës së koronavirusit nga Rusia. Duterte ka treguar gatishmërinë të bëhet personi...

Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Artan Lame ka sqaruar më gjerësisht deklaratën e bërë pak më parë në daljen e tij për mediat, teksa kërkoi që politikanët të mos ndërhyjnë për punësimet në institucionet që ai ka në varësi.

Në një lidhje telefonike për ‘News24’, Lame u shpreh se ka shumë deputetë, që pavarësisht forcës politike që ata përfaqësojnë, ndërhyjnë për një vend pune.

“Dola për t’iu bërë thirrje të rinjve profesionistë, por edhe politikanëve që të mos ndërhyjnë për punësime. Prindërit e mi kanë frikë të shkojnë te kafja, se do i kapë ndonjë t’iu thotë ‘aman gocën, çunin’. Ka pasur fërkime fjalësh që janë normale (për rastin në Vlorë). Por nuk ka asnjë problem tjetër. Dy problemet kyçe që janë sot në Vlorë është; thirrja e parë që bëhet për 9 vende pune të lira dhe pastrimi i Lungomares. Për këto problematika, pas nja 10 ditësh do jem vet në Vlorë për t’u shpjeguar dhe të gjithë gazetarëve me një material të gjerë. Unë mund të të japë mbi 20-30 raste ku në të gjithë drejtoritë e Kadastrës në vite kanë vendime gjykate të pazbatuara. Nëse jemi në këtë derexhe është se nuk kemi zbatuar vendimet. Nuk kanë dashur t’i zbatojnë. Ka njerëz që nuk duan ta kuptojnë. Por ka dhe njerëz që u tërhoqën dhe e mbyllën këtë histori. Ka njerëz që nuk duan ta pranojnë se ka ndodhur një ndryshim lokale në këtë institucion”, tha Lame.

Ndërkaq, i pyetur nga gazetarja se “Miqtë kush jua fut? PD, opozita apo PS?”, Lame përgjigjet:

“Emërimet në Vlorë kanë qenë personalet të miat se po të kisha çuar qokat e njerëzve atje, nuk do kishin dalë. Vendimet e gjykatës do të vazhdonin të ishin të paregjistruara. Nuk kam dëgjuar as njërin as tjetrin. Ndërhyrjet janë të të gjitha llojeve, nuk përjashtoj asnjë njeri. Miq e shok dhe të afërm ka nga çdo parti. Deputetët mundohen të katapultohen. Ky institucion bëhet vetëm me profesionist. Duhet të peshojmë kush gjykon më shumë”.

Ditën e sotme, Lame njoftoi hapjen e garës për 74 vende të lira punenë Kadastër, në të gjithë vendin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OFL iu dërgon formularin 4 të dënuarve (Emrat)

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda,...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe aparat dialize për spitalin COVID 2

Biznesmeni dhe ish-deputeti i PD, Agron Shehaj i ka dhuruar dy respiratorë dhe një aparat dialize spitalit Shefqet Ndroqi, i cili është kthyer aktualisht...

Zgjedhjet e 2021-shit/ Erion Veliaj, ai që ka në dorë betejën e PS-së

Në fushatën e vitit 2021 epiqendra do të jetë kryeqyteti, jo vetëm nga numri i lartë i deputetëve që nxjerr, 35 të tillë, por...

“Dosja 339”, Gjykata e Posaçme e Apelit rrëzon kërkesën e dy ish-komisionerëve

Gjykata e Posaçme e Apelit ka rrëzuar kërkesën e dy ish-komisionerëve zgjedhorë në Shijak, Ramiz Tuda dhe Bujar Sula për ndryshim të masës së...

Joe Biden zgjedh Senatoren Kamala Harris si kandidate për nënpresidente

Në Shtetet e Bashkuara, Kandidati demokrat për president, Joe Biden deklaroi të martën se ka zgjedhur senatoren Kamala Harris, si kandidaten e tij për...