E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Presion për Reformën Zgjedhore/ Tre ambasadorë në zyrën e Bashës, çfarë do ndodhë sot në orën 15:00

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Ambasadorët e huaj në Tiranë, janë vënë në lëvizje për të detyruar palët të mbyllin Reformën Zgjedhore, sikundër kanë premtuar më herët. Ambasadorët e SHBA-BE dhe të Britanisë së Madhe, do të ngjisin shkallët e selisë blu këtë të hënë, në orën 15.00.

Yuri Kim, Luigi Soreca, Duncan Norman do të shkojnë në zyrën e kryedemokratit në orën 15:00, fill pas përfundimit të takimit me aleatët e partive opozitare.

Palët u dakordësuan dhe u zotuan që ta përfundonin Reformën brenda 31 majit, por tashmë pas këtij premtimi të pambajtur, ndërkombëtarët janë vënë në lëvizje.

Paraditen e së hënës, diplomatja amerikane lëshoi një mesazh të prerë për Partinë Demokratike, ku kërkoi që të mbahet fjala e dhënë para shqiptarëve, dhe të mos dilet me kërkesa të reja.

Pas reagimit të ambasadores së SHBA, Yuri Kim, ka reaguar edhe ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca.

Në një postim në Twitter, Soreca thotë se ekzekutimi i Reformës Zgjedhore, është kusht i domosdoshëm për integrimin e vendit në BE, ndërsa shprehet se palët politike duhet të arrijnë menjëherë në një marrëveshje.

Lexo edhe :   “Marrëveshja e 5 qershorit nuk preket”, Rama flet për kushtet e PD (VIDEO)

“Ekzistimi i reformës plotësisht në përputhje me rekomandimet e OSBE / ODHIR është kusht i domosdoshëm për të integrimin në BE. Një marrëveshje e menjëhershme nga të gjitha palët në Këshillin Politik, është e mundshme dhe duhet të përfundohet tani për të filluar sa më shpejt negociatat”.

Pas ambasadorëve të SHBA dhe BE, ka reaguar edhe ambasada e Britanisë së Madhe në vendin tonë. Ambasadori Duncan Norman thotë se Këshilli Politik u krijua për të sjellë në Shqipëri një reformë zgjedhore gjithëpërfshirëse, në përputhje me kërkesat e ODIHR-it. Ai thekson se sot është dita për ta vënë popullin e Shqipërisë të parin, dhe për të gjetur dakordësinë e nevojshme për të çuar vendin përpara.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...