E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Portugalia e vendos me ligj: Shefi s’ka të drejtë t’ju dërgojë sms pas punës

Portugalia tashmë e ka vendosur me ligj, ku pronari i institucionionit ku punojnë nuk ka të drejtë të të dërgojë sms pas orarit të punës. Për të arritur balancën punë-jetë, tashmë Portugalia e ka konkretizuar me ligj.

Sipas ligjit të ri, punëdhënësit mund të penalizohen për kontaktimin e punonjësve jashtë orarit zyrtar.  Sipas rregullave të reja, punëdhënësit mund të ndëshkohen për kontaktimin e punonjësve pas punës dhe pagesë të kostove të rritura (si faturat e gazit dhe energjisë elektrike) si rezultat i punës nga shtëpia.

“Pandemia ka rritur nevojën për të rregulluar atë që duhet rregulluar”, tha Ministrja e Punës dhe Sigurimeve Shoqërore e Portugalisë, Ana Mendes Godinho. në një konferencë në Lisbonë javën e kaluar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...