Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

Etiketa

ligj

Portugalia e vendos me ligj: Shefi s’ka të drejtë t’ju dërgojë sms pas punës

Portugalia tashmë e ka vendosur me ligj, ku pronari i institucionionit ku punojnë nuk ka të drejtë të të dërgojë sms pas orarit të...

BE ndërmerr ligjin e posaçëm për transfertat e kriptomonedhave

Bashkimi Evropian do të ndërmarrë një ligj të posaçëm ku do të detyrojnë kompanitë që bëjnë transferatat e kriptomonedhave të Bitcoin apo edhe të...

Austria bëhet vendi i parë i BE-së që ndalon me ligj “Vëllazërinë Myslimane”

Austria u bë vendi i parë i BE-së që ndalon “Vëllazërinë Myslimane Islamiste” sipas një ligji të ri anti-terrorizëm. Ligji ndalon Vëllazërinë Myslimane, të themeluar...

Kosova nis hartimin e Ligjit për Kriptovalutat

Fatos Shala/ Monitor Monedhat virtuale kanë zënë vend të madh në tregun botëror. Edhe Kosova është bërë pjesë e këtij trendi. Veçse tashmë po pretendohet të...

”Askush mbi ligjin”/ Kim: SPAK do japë edhe më shumë rezultate

Ambasadorja e SHBA-ve në vendin tonë, Yuri Kim ka zhvilluar një takim ditën e sotme me shefin e Seksionit të Krimit të Organizuar të...

Koreja e Veriut ashpërson ligjet: Kush sheh filma të huaj, do dënohet me vdekje

Koreja e Veriut ka miratuar një ligj të ri gjithëpërfshirës i cili kërkon të zhdukë çdo lloj ndikimi të huaj. Vendi komunist do të...

SHBA, gjykata heq ndalimin mbi armët e sulmit në Kaliforni

Një gjyqtar federal rrëzoi të premten një vendim 32-vjeçar që ndalonte shitjen në Kaliforni të armëve të sulmit. Ai e cilësoi vendimin e mëparshëm...

“Situata është shumë serioze”/ Merkel: Duhet të marrim masa për pandeminë

Kancelarja gjermane Angela Merkel, ka kërkuar ditën e sotme nga Bundestagu që të përshpejtohet aprovimi i ligjit, i cili mund t’i lejojë asaj që...

Paralajmërimi i Metës: Çdo zyrtar të respektojë Kushtetutën dhe ligjin

Presidenti i Republikës, Ilir Meta u ka bërë një thirrje të fortë çdo zyrtari në vend. Kreu i Shtetit kërkon që secili prej tyre kujdes...

Rama: Nuk e kam problem nëse më thonë gomar, por jo hajdut

Kryeministri Edi Rama iu përgjigj edhe një herë lajmit që bëri bujë ditën e sotme, dhe që lidhet me dënimin me burg të atyre...

Të fundit

Kushi me përfaqësues të Bankës Botërore/Digjitalizimi siguron sistem të qëndrueshëm arsimor

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi, priti në një takim përfaqësuesit e Bankës Botërore në Shqipëri, z. Emanuel Salinas dhe z. Nalin Jena,...

Nga bananet tek qymyri, zbulohen 53 pako me lëndë narkotike në portin e Durrësit

Gjatë viteve të fundit, porti i Durrësit është kthyer në një "strehë" për trafikantët. Lënda narkotike shpesh fshihet në kamionët me banane. Por tashmë...

Pompeo nderohet me titullin “Honoris Causa”, përfaqësuesit e Berishës: Erdhi në këmbim të lekëve

Vizita e ish-Sekretarit të Trump, ka trazuar ujërat brenda "Foltores" së drejtuar nga ish-kryeministri Sali Berisha, ku kanë shpërthyer në akuza ndaj tij. Një ditë...

Vlorë/ Shkrumbohet mjeti në pronësi të një 58-vjeçari

Një automjet tip “Mercedes-Benz” është shkrumbuar plotësisht nga flakët rreth orës 02:35, në lagjen “Hajro Çakërri” në Vlorë. Burimet zyrtare të policisë bëjnë me dije...

Mot me diell, temperatura deri në 31 gradë celsius për sot

Vendi ynë gjatë paradites do të jetë në dominimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që kthjellimet të jenë mbizotëruese. Por në orët e...