E enjte, 2 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Policia nuk sekuestroi kamerat? Thellohet skandali me videon ndaj prokurorit Ndoja

Më të lexuarat

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

Mjeku humbi betejën me pandeminë, Manastirliu lëshon thirrjen e fortë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë një thirrje të fortë, pas ndarjes nga jeta të mjekut të njohur Arjan Pushi. Teksa e demostron...

Mbrëmje private tek Ambasada, Yuri Kim bën bashkë Ramën, Metën dhe Bashën

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim duket se do bëjë bashkë Ramën, Metën dhe Bashën! Një mbrëmje private thuhet se do të organizohet në...

Semsrott: Janë grabitur zyrat e deputetëve në Parlamentin Evropian

Më shumë se 50 eurodeputetëve në Parlamentin Evropian iu janë vjedhur kompjuterët, tabletët dhe sende të tjera në zyrat e tyre. Ngjarja është regjistruar në...

Projekti i rrugës Milot-Fier/ Teliti: Një udhëtim vajtje–ardhje do na kushtojë 17.4 euro

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Rama se është paracaktuar se nga kush do të fitohet projekti i rrugës Milot – Fier që u prezantua sot. Përfaqësuesi...

U rekomandua hapja e kufijve, por u hoqën nga lista/ DW: Tri elementet që penalizuan Shqipërinë

Komisioni Evropian vendosi që të mos hapë kufijtë me katër vende të Ballkanit Perëndimor, ndonëse rekomandimet e mëparshme ishin pozitive. Serbia dhe Mali i Zi...

Dokumenti/ Rama nënshkruan personalisht tërheqjen e padisë ndaj Haradinajt

Kryeministri Edi Rama e ka tërhequr zyrtarisht padinë për shpifje ndaj ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Aktvendimi ku konstatohet tërheqja e padisë është publikuar nga...

Deputeti shqiptar: Rama po dëbon grekët nga Himara për të sjellë 30 mijë turq

Deputeti Ligoraq Karamelo, është shprehur se grekët e Epirit të Veriut po përballen me momente të vështira, për shkak të politikave që po ndjek...

Prokuroria e Serbisë ngre akt-akuzë kundër një shqiptari

Prokuroria e Serbisë ka ngritur një aktakuzë për krime lufte ndaj shtetasit kosovar, Nezir Mehmetaj. Lajmin e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, vëllai...

Tërmet në Korçë rreth orës 04:30 të mëngjesit

IGJEUM bën me dije se një tërmet është regjistruar në orën 04.23 të mëngjesit të sotëm në Korçë. Sipas të dhënave të bëra publike nga...

Një video që dispononte deputeti Halit Valteri, nxori në pah skandalin për atentatin ndaj prokurorit Arjan Ndoja. Në fjalën e marrë në Kuvend, deputeti publikoi shumë të pathëna e po kështu nuk hezoi të lëshojë një lum akuzash. Valteri ka zhvilluar një interpelancë me Ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj, dhe i ka kërkuar atij llogari për zbardhjen e atentatit ndaj prokurororit Ndoja.

“A keni dërguar policët që të sekuestrojnë kamerat e sigurisë? Unë e kam bërë. Kam shkuar në vendin e ngjarjes, dhe kam sekuestruar kamerat që shihen autorët e krimin, njëri është me kapele e tjetri është pa kapele”, deklaroi deputeti.

Pak më herët, mediat njoftuan se deputeti është kontaktuar për të dhënë shpjegime për mënyrën e posedimit të asaj video prej tij. Burime ende jo zyrtare bëjnë me dije se pjesë e hetimit do të jetë edhe roli i policisë. Kjo sepse deputeti Valteri, duke iu drejtuar ministrit Lleshaj, akuzoi policinë se nuk kishte sekuestruar kamerat e sigurisë në vendngjarje, gjë që e kishte bërë vetë ai.

Lexo edhe :   Operacioni me 37 të arrestuar, çfarë paralajmëron Kreu i SPAK

Deputeti deklaroi hapur dhe në prani të kryeministrit Rama, se ky hetim po pengohet nga njerëz brenda sallës së Parlamentit, dhe janë ndoshta ata që urdhërojnë edhe Lleshajn.

Sot pas publikimit të pamjeve në Kuvend, deputeti Valteri është thirrur nga Struktura e Posaçme Anti Korrupsion (SPAK).

Sipas informacioneve, SPAK kërkon nga Valteri që të dorëzojë videon që disponon. Po ashtu deputeti do të merret dhe në pyetje për të parë nëse ai disponon prova të tjera që ndihmojnë në zbardhjen e ngjarjes që ka ndodhur vitin e kaluar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbyllen hetimet për grabitjen në Rinas, SPAK dërgon dosjen për gjykim për 8 të pandehur

SPAK në bashkëpunim me policinë gjyqësore të Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, ka përfunduar hetimet paraprake për ngjarjen e ndodhur në datën 9 prill...

Gent Sejko nga Kuvendi: Rrezikojmë rritjen e kredive të këqija

Kreu i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, shprehet se për shkak të situatës së krijuar nga pandemia, sistemi bankar rrezikon rritjen e kredive me...

Arrestohen 8 persona në Tiranë, policia jep detajet

Policia e Shtetit bën me dije se ka arrestuar 8 persona, si dhe ka proceduar penalisht një person tjetër. Në pranga kanë rënë shtetasit: H.,...

PD thirrje Ruçit: Parlamenti të miratojë Kodin e ri Zgjedhor në seancën radhës

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, shprehet se duhen miratuar pa humbur kohë ndryshimet konsensuale në Kodin Zgjedhor. Përmes një postimi në Facebook, Bardhi...

Tre viktima nga koronavirusi në Shqipëri, gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën nga koronavirusi, edhe 3 persona të tjerë. Bëhet fjalë për një 63...