E diel, 12 Korrik, 2020
19 C
Tirana

Po kërcënon gjithë Evropën, a mund të frenohet koronavirusi

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Nga Barbie Latza Nadeau “Daily Beast”

Romë- Fjala karantinë, vjen nga dialekti venecian i shekullit XVII-të që do të thotë “40 ditë”, aq sa ishte edhe koha që anijet duhej të qëndronin në izolim, para se të hynin në porte të caktuara italiane, gjatë pandemisë së murtajës, së njohur si Vdekja e Zezë.

Tani ky term është duke u përdorur sërish në Itali, për të përshkruar reagimin e fortë të qeverisë ndaj koronavirusit të njohur shkurt si COVID-19, që ka mbërritur në vend me dhjetëra raste të konfirmuara. Më shumë se 50.000 italianë që jetojnë në 10 komuna, janë izoluar.

Ata kërcënohen me burg ose gjobë nëse largohen nga shtëpitë e tyre, dhe kjo për shkak të shfaqjes më të madhe të koronavirusit jashtë Azisë. Qytetet, të gjitha në veri të vendit, janë izoluar nga pjesa tjetër e Italisë. Madje as trenat nuk lejohen të kalojnë më aty.

Shërbesat fetare janë anuluar. Tre ndeshje të rëndësishme të futbollit në Serie A janë shtyrë, ndërsa shkollat dhe kopshtet ​​janë mbyllur që të gjitha për një të periudhë të paparashikueshme. Cilido që i kundërshton kufizimet e vendosura nga autoritetet, përballet me 3 muaj burg, ose me një gjobë rreth 250 dollarë.

Por në mbarë vendin, paranoja është duke u përhapur shumë më shpejt se sa virusi. Stilisti i famshëm Xhorxho Armani, lajmëroi në Twitter se do të mbajë me dyer të mbyllura sfilatën e tij të koleksionit të veshjeve “Vjeshtë 2020” këtë javë në Milano.

Ndërkohë kryetari i Bashkisë së Milanos, një qytet me më shumë se 1.3 milionë njerëz, njoftoi të dielën mbylljen për të paktën 1 javë të të gjitha shkollave ​​dhe universiteteve, edhe pse qyteti nuk është vënë ende në karantinë. Në Romë, taksistët në Aeroportin Fiumiçino, ishin tejet nervozë dhe kishin refuzuar t’u shërbenin klientëve aziatikë. Ndërsa në Torino, një grua kineze raportoi se ishte sulmuar fizikisht në rrugë, vetëm për shkak të kombësisë.

Kryeministri italian Xhuzepe Konte, bëri me dije pezullimin e të gjitha ekskursioneve shkollore brenda dhe jashtë vendit. Mateo Salvini, drejtuesi i partisë së ekstremit të djathtë, Lega, kërkoi mbylljen e kufirit, edhe pse vendet që kufizojnë Italinë, ka të ngjarë të mendojnë të njëjtën gjë nga ana e tyre.

Një shpërthim i tillë i gjerë i koronavirusit, ka të ngjarë të ketë shumë shpejt ndikim në të gjithë Evropën Perëndimore, nëse jo me vetë sëmundjen, me masat paraprake që janë marrë në përpjekje për ta frenuar përhapjen e mëtejshme të tij.

Që nga e premtja, autoritetet italiane kanë konfirmuar më shumë se 130 raste të reja, përfshirë 2 viktima në veri të vendit. Tre persona, përfshirë 2 turistë kinezë, të cilët u konfirmuan pozitivë në Romë muajin e kaluar, janë shëruar tashmë, dhe nuk besohet se janë më ngjitës.

Lexo edhe :   Shifra të frikshme nga pandemia, 2 pacientë humbin jetën tek Infektivi
Lexo edhe :   Pandemia/ Si të mbroni shëndetin mendor

Një turist kinez vdiq në Francë në fillim të këtij muaji. Por vdekjet në Itali, përfaqësojnë evropianët e parë të vrarë nga virusi. Të dy viktimat ishin në të 70-at e tyre. I pari ishte një burrë që vdiq në spital, dhe që vuante nga probleme të tjera të frymëmarrjes.

E dyta ishte një grua, që u gjet e vdekur në shtëpinë e saj të shtunën në mëngjes, pa e ditur që ishte prekur nga virusi. Nuk dihet se sa njerëz, mund të kenë qenë në kontakt me të. Përhapja e shpejtë e sëmundjes, dhe pasiguria se si ajo mbërriti në Itali, është veçanërisht shumë shqetësuese.

Në qytetin verior Kodonjo në afërsi të Milanos, 39 personat që rezultuan të parët pozitivë, kanë lidhje me spitalin lokal dhe të ashtuquajturin “Pacienti Zero”, që mendohet se e ka sjellë koronavirusin nga Shangai. Por problemi është se “Pacienti Zero”, nuk rezultoi asnjëherë pozitiv ndaj virusit të rrezikshëm.

Autoritetet mendojnë tani se ai mund të ketë qenë një bartës i heshtur, duke infektuar një mik të quajtur “Pacienti Një”, lidhja e vetme e të cilit me Kinën ishte të qenit mik i “Pacientit Zero”. Në fillim, autoritetet shëndetësore italiane menduan se “Pacienti Zero” e kishte virusin, dhe më pas u shërua.

Por ata e pranuan se në fakt mund të kishte një burim tjetër. Është e qartë se kjo nuk është një shkencë e përsosur. Mëngjesin e të dielës, guvernatori i rajonit të Lombardisë, Atilio Fontana, konfirmoi se 89 persona kishin testuar pozitivë ndaj koronavirusit, dhe një numër shumë më i madh por i pa specifikuar, u përmendën si raste të dyshimta.

Vatra e dytë e nxehtë, ndodhet në rajonin e Venetos pranë Venecias. Qyteti historik, po kremton Karnavalet, por këtë vit turma e spektatorëve është më e vogël. Dymbëdhjetë njerëz në këtë rajon kanë rezultuar pozitivë, edhe pse asnjëri prej tyre nuk ka qenë ndonjëherë në Kinë, apo aq sa dihet deri tani, të ketë qenë në kontakt me ndonjë të sëmurë me simptoma të dukshme.

Tetë kinezë, dy prej të cilëve u kthyen nga Vuhani nëpërmjet Gjermanisë, janë vënë nën karantinë, por ata nuk kanë rezultuar pozitivë.

Mbetet ende e paqartë nëse grupi i të prekurve do të rritet apo jo. Rastet e tjera të konfirmuara në Torino dhe Milano mëngjesin e të dielës, kanë përhapur më tej panikun. Mbyllja e qendrave të mëdha metropolitane, do të shkaktonte një katastrofë logjistike dhe ekonomike. Kryeministri Konte thotë se situata është “dinamike”, teksa ajo do të rivlerësohet kohë pas kohe./TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...