E diel, 29 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Përse gjyqi ndaj Salianjit e Babales nuk është politik

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Nga: Artur Ajazi

Ende pa u tharë boja e pretencës së prokurorit mbi çështjen “Babale” nga ku është kërkuar nga organi akuzës burg për ish-deputetin e PD Salianji, duket se i pari që doli dhe bëri “namin” ishte pikërisht Lulzim Basha. Duke ndjekur si gjithmonë “pas a pas” traditën e ish-shefit të tij në parti, Lulzim Basha nxitoi ta quante procesin ndaj sejmenit Salianji “një gjyq politik, burgosje politike” duke dashur të bëjë hero njeriun e Babales.

Në një prononcim të tij në rrjetet sociale Lulzim Basha ka deklaruar se “askush nuk do të arrijë ti mbyllë gojën Ervinit, si përfaqësues politik i Partisë Demokratike”.

Edhe kësaj here Lulzimi ka lënë pas problemin më madhor të politikës, fatkeqësinë që shqiptarëve i ka ardhur nga tërmeti i tmerrshëm i 26 Nëntorit, dhe po merret me “heroin” e montazheve dhe sekserin e Babales. Duke dashur ti japë ngjyrime politike një procesi krejt normal ndaj një grupi njerëzish që përhapën zëra mashtrimesh, duke tundur disqe dhe megafone, dhe duke uluritur se “kemi regjistruar vëllain e ministrit, se ne kemi regjistruar politikanë të shumicës” në fakt gjithçka u kthye në boomerang.

U kthye në qesharake, gjithçka kishin ujdisur dhe kishin skenuar në bodrumet e SHQUP-it, duke dashur të nxjerrin nga persona ordinerë përfitime politike. Procesi ndaj Salianjit dhe babaleve të tij, kurrë nuk ka qenë, dhe nuk do të jetë politik, derisa prokuroria dhe gjykata të pretendojë se gjithçka ishte një vepër e pastër penale, një mashtrim i trashë, ku në lojë ishin “premtime për mijëra euro”.

Synimi, të dëmtonin qeverisjen Rama, të godisnin me babalet e Vlorës ministra dhe deputetë, dhe pastaj të “merrnin pushtetin”. Llogari të tilla vetëm në politikën e sotme nuk bëhen, veçse nga amatorë lagjesh, që kanë ardhur aksidentalisht në PD. Por në lojën e tij me Salianjin , kryetari i ish-opozitës Lulzim Basha, po këerkon të implikojë edhe organin e akuzës.

Gjithmonë kur Prokuroria gjen fajtorin “është e blerë”, gjithmonë kur gjykata dënon fajtorin “është e kapur nga Rama”. Hajde merre vesh të kam rixha, cilin Bashë të besojmë, atë që lëvdon organet e drejtësisë kur “uji shkon në mullirin e tij”, apo Bashën tjetër kur nxiton dhe akuzon cilindo kur i preket Ervini, Gazmendi, apo dhe dikush tjetër, të cilët i keqpërdor gjithmonë.

Por kësaj here ndryshon puna dhe problemi, pasi varet “fati” i Ervinit të partisë, i atij që Lulzimi i ka ngarkuar mbi supe përfaqësimin politik të PD edhe në kohën e qametit. Ish-opozita e vjetër ka mbetur ajo e 25 viteve më parë, ka mbetur në ullukun politik të ish-shefit të saj, dhe po ecën bindshëm drejt rrënimit nga kryetari aktual Lulzim Basha.

Natyrisht Lulzimi do ta mbajë edhe ca kohë Ervinin, deri në momentin kur ai të jetë shtrydhur plotësisht si limoni, dhe pastaj do ta përjashtojë nga “rradhët e partisë”, si njeri i dyshimtë. Kjo ka ndodhur në atë parti për afro 30 vjet, dhe kjo po ndodh edhe sot. Nuk kishte rast, kur Doktori të mos i dilnte në “mbrojtje” atyre që akuzonte dhe arrestonte Prokuroria, duke etiketuar “politike” gjithçka dhe pa asnjë arsye.

Por ta quash gjyqin ndaj Salianjit politik, apo dhe burgosjen e tij “politike ndaj opozitës”, është më shumë se qesharake dhe mosbesuese. Nuk mund të fitosh pikë dhe kredo elektorale, kur mbron një fallcifikator, nuk mund të fitosh terren politik kur mbron një mashtrues, dhe nuk mund të quhesh lider, kur akuzon organet e drejtësisë. Procesi ndaj Ervinit, është thjesht proces normal, kurse kërkesa për dënimin e tij dhe Babales, është thjesht detyrim ligjor i organeve të drejtësisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...