E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Përkeqësohet moti, reshje shiu dhe dëbore për nesër

Moti i paqëndrueshëm mbi vendin tonë do të vijojë edhe për ditën e nesërme, si pasojë e kushteve të paqëndrueshme atmosferike që kanë përfshirë jo vetëm Rajonin e Ballkanit, por edhe pjesën më të madhe të kontinentit evropian.

Në këtë mënyrë, moti parashikohet me vranësira mesatare dhe të dendura në pjesën më të madhe të ditës, si dhe kthjellime e intervale me diell kryesisht gjatë orëve të para të mëngjesit. Reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët përgjatë vijës bregdetare dhe në zonën e jugut me intensitet deri mesatar.

Nga orët e mesditës reshjet e shiut shtrihen në pjesën më të madhe të vendit, me intensitet mesatar në formën e shtrëngatave. Gjatë orëve të pasdites, në zonën e jugperëndimit reshjet me intensitet deri të lartë në formën e stuhive.

Në relievet malore në lartësitë mbi 700-800 metër reshje dëbore. Të pranishme do të bëhen mjegulla e dendur në lugina në orët e mëngjesit dhe ngrica në ekstremet malore.

Era do të fryjë me drejtim juglindje – lindje e lehtë deri në orët e mesditës, e më pas fiton intensitet dhe bëhet e fortë dhe intensive deri në 20-25m/sek, kryesisht përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore. Valëzimi në dete parashikohet i forcës 1 deri në 4.

Temperaturat në vlerat minimale parashikohen nga 0°C në relievet malore, deri në 8°C në ato të ulta. Në vlerat e mesditës, temperaturat parashikohen nga 8°C në relievet malore deri në 14-15°C në ato të ulta dhe ato bregdetare.

Lexo edhe :   Shqipëria ngrin, temperatura deri në -13/Sinoptikania: Kjo javë, kulmi i dimrit
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vetë e bëri vaksinën, Rama ua pret shkurt deputetëve

Kryeministri Rama deklaroi në konferencën me gazetarët se asnjë ministër, deputet dhe drejtor që nuk është mbi 75 vjeç, nuk do të jetë i...

Bien infektimet, Kosova lehtësohen masat anti-Covid

Gjatë ditëve të fundit është vënë re një situatë diku më e përmirësuar në Kosovë, si pasojë e koronavirusit vdekjeprurës. Teksa numri i të...

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...