E mërkurë, 27 Janar, 2021
1 C
Tirana

PD publikon formatin: Ja si mund të jetë një fletë votimi (Foto)

PD ka treguar një format flete votimi, ku kandidatët për deputetë do të shënohen me numra dhe jo emra. Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi, tha se ky është shembulli i sistemit në Kosovë. Pra sipas PD-së, emrat e kandidatëve duhet të jetë të publikuar më parë, ndërsa në fletën e votimit të jenë me numra.

Sipas tij, partitë do jenë të grupuara në koalicione dhe në të djathtë të fletës do jenë dhe numrat e kandidatëve për deputetë, listë që duhet të bëhet publike më herët, që të jetë e njohur për qytetarët.

“Fleta e votimit me koalicione nuk është libër i trashë, siç thotë Edi Rama. Do të vazhdojë të jetë e thjeshtë.

Më poshtë një shembull i fletës së votimit me lista të hapura, dhe koalicione parazgjedhore. Shembulli tregon që nuk ka asnjë pengesë për zbatimin e listave të hapura 100% dhe koalicioneve parazgjedhore”, tha Bylykbashi nga selia blu.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...