E hënë, 21 Qershor, 2021
32.5 C
Tirana

PD publikon formatin: Ja si mund të jetë një fletë votimi (Foto)

PD ka treguar një format flete votimi, ku kandidatët për deputetë do të shënohen me numra dhe jo emra. Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi, tha se ky është shembulli i sistemit në Kosovë. Pra sipas PD-së, emrat e kandidatëve duhet të jetë të publikuar më parë, ndërsa në fletën e votimit të jenë me numra.

Sipas tij, partitë do jenë të grupuara në koalicione dhe në të djathtë të fletës do jenë dhe numrat e kandidatëve për deputetë, listë që duhet të bëhet publike më herët, që të jetë e njohur për qytetarët.

“Fleta e votimit me koalicione nuk është libër i trashë, siç thotë Edi Rama. Do të vazhdojë të jetë e thjeshtë.

Më poshtë një shembull i fletës së votimit me lista të hapura, dhe koalicione parazgjedhore. Shembulli tregon që nuk ka asnjë pengesë për zbatimin e listave të hapura 100% dhe koalicioneve parazgjedhore”, tha Bylykbashi nga selia blu.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dorëheqja e Ruçit/ Zheji: E largoi Rama

Analisti i njohur, Artur Zheji deklaroi se kryeministri Edi Rama e largoi kryetarin e Kuvendit Gramoz Ruçi nga Partia Socialiste, për të patur një...

Bie miti: Sipas FBI-së edhe kriptomonedhat janë të identifikueshme

Javën e kaluar, Departamenti amerikan i Drejtësisë, njoftoi se kishte zbuluar dhe konfiskuar pothuajse gati të gjitha bitcoin-et që ishin paguar në formën e...

10 shprehje nga Servantes, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Mos u lut kurrë për diçka që ke mundësi ta fitosh". "Të vërtetën tërhiqe sa të duash, ajo kurrë nuk këputet dhe gjithmonë del mbi...

Kosova padit Malin e Zi, kërkon kthimin e 4.500 metrave katrorë në Budva

Ministria e Drejtësisë së Kosovës ka paditur Komunën e Budvës dhe kompaninë “Sunraf Beach Properties”, duke kërkuar kthimin e rreth 4,500 metrave katror pronë...

Dikur garonte si burrë, sot grua, Laurel Hubbard pranohet në Lojërat Olimpike

Laurel Hubbard do të bëhet sportisti i parë transgjinore që do të garojë në Lojërat Olimpike pasi të jetë zgjedhur për ekipin e grave...