E diel, 5 Prill, 2020
15 C
Tirana

Pas kërcënimit të Erdogan, kurdët braktisin qytetin kufitar

Lexo edhe ...

Qetësohet situata në Francë, bilanci për 24 orët e fundit

Më në fund edhe Franca ka shënuar një ulje mjaft të ndjeshme, në numrin e viktimave nga koronavirusi. Pas dy ditëve (2 dhe 3 prill)...

Kapshticë/ 3 emigrantë shfaqin probleme shëndetësore, dërgohet ambulanca

Vijon të mos ketë një zgjidhje situata me emigrantët shqiptarë të bllokuar në Kapshticë. Mësohet se situata është tensionuar më shumë, pasi dy gra dhe...

“Do ashpërsojmë masat”/ Ministri maqedonas: Piku i koronavirusit do jetë në fund të prillit

Ministri maqedonas i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka njoftuar se shteti do të forcojë masat kufizuese, me synim frenimin e përhapjes së mëtejshme të koronavirusit. Në...

“Na fali buzëqeshje në ditë të vështira”, Basha mesazh ngushëllimi familjes së Gëzim Krujës

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me ndarjen nga jeta të aktorit të njohur të humorit, Gëzim Kruja. Përmes një postimi në...

Luftëtarët kurdë janë tërhequr nga qyteti Ras al-Ayn, duke ua dhënë Turqisë dhe grupeve aleate të saj kontrollin në njërin nga qytetet kufitare.

Ky qytet ka qenë pjesa kryesore e luftimeve, që nga vendimi i presidentit amerikan për tërheqjen e trupave amerikane nga Siria. Një kolonë me 86 automjete me luftëtarë kurdë janë larguar nga qyteti të dielën pasdite, deklaroi ministria e Mbrojtjes e Turqisë.

Ata janë zhvendosur në jug të zonës prej 20 miljesh, për të cilën Turqia thotë se do ta çlirojë për t’ua mundësuar vendosjen refugjatëve sirianë që jetojnë në Turqi.

“Nuk kemi më luftëtarë të tjerë në këtë qytet”, tha Kino Gabriel, një zëdhënës i Forcave Demokratike Siriane, duke konfirmuar se qyteti Ras al-Ayn është braktisur si pjesë e marrëveshjes për armëpushim me Turqinë.

Por prapë se prapë, luftëtarët kurdë ndodhen ende në pjesët e tjera të të ashtuquajturës zonë e sigurisë, përfshirë qytetet Kobane dhe al-Darbasiyah.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Qetësohet situata në Francë, bilanci për 24 orët e fundit

Më në fund edhe Franca ka shënuar një ulje mjaft të ndjeshme, në numrin e viktimave nga koronavirusi. Pas dy ditëve (2 dhe 3 prill)...

Kapshticë/ 3 emigrantë shfaqin probleme shëndetësore, dërgohet ambulanca

Vijon të mos ketë një zgjidhje situata me emigrantët shqiptarë të bllokuar në Kapshticë. Mësohet se situata është tensionuar më shumë, pasi dy gra dhe...

“Do ashpërsojmë masat”/ Ministri maqedonas: Piku i koronavirusit do jetë në fund të prillit

Ministri maqedonas i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka njoftuar se shteti do të forcojë masat kufizuese, me synim frenimin e përhapjes së mëtejshme të koronavirusit. Në...

“Na fali buzëqeshje në ditë të vështira”, Basha mesazh ngushëllimi familjes së Gëzim Krujës

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me ndarjen nga jeta të aktorit të njohur të humorit, Gëzim Kruja. Përmes një postimi në...

Ecuria e koronavirusit/ Pipero tregon si pritet të jetë java e ardhshme

Mjeku i njohur, Pëllumb Pipero është shprehur se shifrat e shënuara nga koronavirusi këtë javë, ishin pak a shumë ato që ishin parashikuar. Përmes një...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT