E premte, 10 Korrik, 2020
24 C
Tirana

Pas izolimit, çfarë pritet të ndodhë të hënën? Shkëlqim Hajdari flet pa ‘doreza’

Më të lexuarat

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Kryeministri Rama mbylli të gjitha restorantet, baret, klubet, fasoneritë, call center-at, si një masë për parandalimin ndaj koronavirusit. Në kohën kur e tërë bota është e panikosur nga virusi vdekjeprurës, ai paralajmëroi se kjo nuk është një kohë për t’u argëtuar jashtë shtëpisë. ‘Lufta”, siç kreu i qeverisë e quan, është me vetveten, zakonet normale të jetës, prej të cilave duhet të heqim dorë, për të mirën e të afërmve tanë.

Lidhur me masat e ndërmarra ka folur edhe Inspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari, në studion e emisionit “Top Talk” në Top Channel.

“Tre ditët e fundit, Inspektorati Shëndetësor, Inspektorati i Mbikqyrjes së Tregut, Inspektorati i i Punës, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, kanë qënë në teren. Pardje dhe dje paradite, po më shumë pardje, janë mbyllur në zbatim në urdhrit të Ministres së Shëndetësisë si drejtuese e Task Forcës, të gjitha lokalet që u konstatuan gjatë inspektimeve hapur, që kanë të bëjnë me lojërat e fatit, sherbimet e internetit.

Dje paradite, Inspektorati i Punës ka konstatuar në të gjithë territorin e Shqipërisë disa fasoneri dhe coll center-a, të cilat ishin të hapura pa masa sigurie, dhe i ka urdhëruar dhe i ka vendosur shiritin, i ka pezulluar.

Deri ditën e djelë nuk mund të qëndrojnë të hapura. Dje në darkë, kryeministri i Shqipërisë në mënyrë shkresore ka urdhëruar… ka një vendim që përveçse lokale, ambienteve dhe linjat e prodhimit të zinxhirit ushqimor, të furrave të bukës dhe farmacive.

Të gjitha ambientet e të gjitha ndërmarrjet të vogla ose të mëdhaja, janë të mbyllura deri ditën e dielë. Historia do vazhdojë pas dites së dielë”.

Çfarë ndodh pas ditës së dielë? Kemi një parakufizim. Mund të ketë një rikthim në normalitet?

“Minimuni ndërmarrjet që kanë të bëjnë me zinxhirin udhqimor dhe farmacitë do të jenë të hapura. Kemi dy grupe, isnpektorët shtetërore do të kenë dy detyra. Puna më e rëndë do të jetë për Autoritetin Kombëtare të Ushqimit, për Inspektoratin e Barnave dhe Inspektoratin e Punës. Të gjitha ndërmarrjet dhe linjat e prodhimit do duhet ti inspektojmë shumë fort, që të mbajnë gjallë zinxhirin ushqimor. Nuk e them për të bërë presion, por ditën e hënë do të mbledhë në një takim të shpejtë drejtuesit e dhomave të biznesit në Shqipëri.

Dhe nëpërmjet tyre, në ato ndërmarrje që do lejohen të jenë të hapura. Zinxhiri ushqimor do të jenë të hapura dhe farmacitë. Në të cilën do konstatohet që nuk kanë masa sigurie, por është edhe largësia mes punonjësve.

Pastëria e objekteve dhe sidomos në farmacitë nuk është thjeshtë maska, por edhe futja e njerëzve për të marrë ilaçe. Në kodin penal neni 289, dënohet deri në 10 vjet burg. Nëse do konstatojmë në ambientet e zinxhirit ushqimor, në farmaci, furrat e bukës, mos marrjen e masave të tilla, nuk diskutohet mbyllja e biznesit, ajo është minimunimi. Por drejtuesit e tyre do shkojnë deri në ndjekje penale.

Në fillim të javës, Forumi Ekonomik mbarë kombëtar shqiptar, Shqipëri-Kosovë-Maqedoni, do të mblidhet nën drejtimin e kryetarit Agim Fejzi, dhe do të diskutojmë sesi të sensibilizojnë kolegët e tyre prodhues, që të vazhdojnë të prodhojnë dhe ti ofrojnë publikut me ato çmime siç kanë punuar, dhe të sensibizojnë të gjithë drejtuesit. Duhet durim, qetësi, janë çështje standarte”, tha ai.

Lexo edhe :   “Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)
Lexo edhe :   Punonjësja e infektuar, mbyllet kopshti i parë në Tiranë

Çfarë territoresh po mbulon tashmë Inspektorati. Është i kushtëzuar në qytetet ku ka ndikimin koronavirusi, apo në të gjithë territorin e vendit është shtrirë ky veprim i juaji?

“Inspektoriatet Shtetërore të drejtuara nga Inspektoriati Qëndror, janë duke punuar në të gjithë territorin e Republikës së Shqipërisë. Kuptohen që pesë Inspektoriatet janë në punë, siç jua thash janë: Inspektoriati Shëndetësor, Inspektoriati i Mbikqyrjes së Tregut, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit së shpejti dhe Inspektoriati i Barnave që mbulon farmacitë janë nën drejtim.

Unë të hënën do të orjentoj në një urdhër se si do të kontrollojnë inspektorët e barnave, farmacitë. Me të gjitha pikat që në çdo inspektim që do të bëjnë në farmacitë, të kërkojnë përmbushjen e kushteve të sigurisë, si për ato që shërbejnë shërbimet, si për ato që i marrin. E njëjta urdhër do të shkojë dhe për drejtuesit e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, i cili do të spostojnë të gjitha inspektimet e planifikuara. Edhe të gjithë inspektorët e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit në të gjithë territorin e Republikës së Shqipërisë në 12 qarqet, do të punojnë për të ndjekur të gjithë linjat e prodhimit, që do të prodhojnë me standarde dhe linjat e shitjes, në bashkëpunim me Inspektoriatin e Mbikëqyrjes së Tregut. Ne nga njëra anë t’i sigurojmë publikut ushqime pa ndërprerje, por nga ana tjetër nëpërmjet trupave inspektuese të kërkojmë zbatimin e përpiktë, të gjithë kushteve që duhen në këtë situatë të jashtëzakonshme që ndodhemi”.

Gjatë ditëve të fundit, qytetarët janë përballur edhe me manipulimin e çmimeve, duke nisur nga fruta-perimet. Shkëlqim Hajdari deklaroi se janë marrë masat edhe në këtë drejtim: “Mendoj se kjo nuk do mbesë në dorën e solidaritetit njerëzor. Ligjet janë në fuqi, të çojnë deri në heqjen e licencës. Nesër të mos i dalë më keq se çfarë kanë menduar. Kur rrisin çmimet, do humbin biznesin për tërë jetën e tyre!

Ne kemi një trupë të madhe inspektorësh, femrat dhe punonjësit në moshë të thyer do punojnë në shtëpi. 600-700 inspektorë do të monitorojnë edhe rritjen e çmimeve. Nga e hëna inspektorët do të mbyllin bizneset dhe do ti çojnë para ligjit”.

Bilanci i COVID-19 në Shqipëri ka shkuar në 33 të prekur. Një prej të prekurve, ndërroi jetë në Spitalin e Durrësit, dhe vatra e të infektuarve është zgjeruar në Tiranë, Rrogozhinë, Elbasan, Durrës, Lushnje dhe Fier.

Mes të infektuarve është dhe një mjek, i cili i kishte shërbyer të moshuarës që ndërroi jetë në Durrës. Jeta në vend është paralizuar thuajse totalisht. Shumë qytete janë në shtet-rrethim, dhe është ndaluar lëvizja e makinave private.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbyllet me barazim derbi Partizani-Tirana

Derbi i sotëm Partizani-Tirana u mbyll me rezultatin 1-1. Kjo ndeshje nuk dhuroi shumë cilësi në fushën e lojës dhe ishte mjaft e pazakontë, pasi...

Shtimi i rasteve të reja/ Bino sugjeron mbylljen e fundjavave

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, ka folur rreth rritjes së numrit të viktimave dhe të prekurve nga koronavirusi. Në një...

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga e hëna mbyllet sërish transporti urban

Kryetar i Shoqatës Kombëtare të Transportit Qytetas, Rixhin Qosja thotë se shërbimi i transportit urban do të ndërpritet sërish ditën e hënë. Në një prononcim...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...