E martë, 26 Janar, 2021
5 C
Tirana

Pas dy ditësh ‘shtrëngohet’ ora policore

Sikundër njoftoi një ditë më parë ministrja Manastirliu, Shqipëria do i shtohet listës së vendeve që do shtrëngojnë masat në prag të festave të fundvitit. Pas dy ditësh do të hyjë në fuqi edhe ora policore, akoma më e reduktuar se aktualja që kemi.

Nga 24 dhjetori deri më 4 janar, të gjithë duhet të futen në banesat e tyre para orës 20:30, ndryshe nga ora 22:00 që është aktualisht. Në të kundërtën do të përballen me gjobë. Më pas në 5 janar, do të rikthehet ora policore 22:00.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu dha detajet mbi kufizimet e reja. “Shqipëria i shtohet listës së shteteve europiane që kanë marrë vendimin për të pezulluar fluturimet me Britaninë e Madhe, për shkak të shfaqjes së një varianti të Covid-19. Për ata qytetarë që do të vijnë nga Britania e Madhe me fluturimet që i kanë rezervuar brenda 22 dhjetorit, e kanë të detyrueshme të karantinohet për 14 ditë. Ndryshime do të ketë edhe në orën policore. Kështu që nga data 24 dhjetor deri më 4 janar qytetarët janë të detyruar që të futen në shtëpitë e tyre para orës 20:30, jo 22:00 siç është aktualisht, në të kundërtën do të gjobiten sipas Aktit Normativ që është aktualisht në fuqi. Më pas, në 5 janar do të rikthehet ora policore 22:00”, tha Manastirliu.

Ajo u shpreh se këto masa janë konsideruar nga Komiteti i Ekspertëve për të bërë sa më shumë kujdes nga infektimi. Si rrjedhojë e kufizimit të lëvizjes, ndryshimet e reja të orës policore do të vlejnë gjithashtu për baret dhe restorantet të cilat do të mbyllen në orën 20:30. Manastirliu u bëri thirrje gjithë qytetarëve që të shmangin daljet e panevojshme dhe aktivitetet jo thelbësore.

Lexo edhe :   Rritet numri i viktimave nga Co*id-19 në Kosovë, mes tyre edhe një 29-vjeçar
Lexo edhe :   Rritet numri i viktimave nga Covid-19, më pak testime në 24 orët e fundit

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dënohet Konte, ja sa ndeshje do të mungojë trajneri i Interit

Trajneri i Interit, Antonio Konte u dënua me dy ndeshje mungesë. Gjykata Sportive e Serisë A vendosi që tekniku zikaltër të përjashtohet për dy...

Astrit Patozi zbulon se ku do të kandidojë në zgjedhjet e 25 prillit

Kryetari i Partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi do të kandidojë në Tiranë për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Një ndër nga arsyet e marrjes së...

Sa është numri aktual, dhe ç’do të ndodhë me popullsinë e botës në të ardhmen

Deri në korrikun e vitit 2020, Toka banohej nga afërsisht 7.8 miliardë njerëz. Popullsia globale, është më shumë një vlerësim i numrit të përgjithshëm...

U gjet i mbytur/ Gruaja e ish-ministrit grek hedh akuzat : Mund të jetë vrarë

Vdekja e ish-ministrit të Rendit në Greqi, Sifis Valyrakis ka ngjallur reagime nga ana e familjes. Bashkëshortja e tij, Minas Papatheodorou – Valyrakis, dyshon...

Ura e Zogut drejt shembjes, fundoset me 30 cm njëra nga këmbët mbajtëse (Video)

Prurja e shumtë e ujit në Lumin Mat ka shkaktuar sërish probleme në Urën e Zogut në Milot. Marrja e inerteve pranë këmbëve te urës,...