E premte, 22 Janar, 2021
13 C
Tirana

Parlamenti shkarkon Ramën si Ministër të Jashtëm, emërohen Xhaçka dhe Peleshi

Në një seancë të jashtëzakonshme, parlamenti ka miratuar ndryshimet në qeveri të propozuara nga kryeministri Edi Rama dhe të dekretuara nga Presidenti i Republikës, Ilir Meta.

Rama zyrtarisht nga sot nuk do të jetë më në rolin e dytë si Ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme, pasi vendin e tij do e ketë Olta Xhaçka, e cila la postin e Ministres të Mbrojtjes.

Në këtë të fundit, është emëruar Niko Peleshi i cili më parë ka qenë zv.kryeministër dhe Ministër i Bujqësisë.

Ndryshimet në qeveri erdhën pas dorëheqjes së Gent Cakajt.

Rezultati

Shkarkimi i Ramës si Ministër i Jashtëm: 95 pro, 2 kundër, 2 abstenim.

Shkarkimi i Xhaçkës si Ministre e Mbrojtjes: 95 pro, 3 kundër, 1 abstenim.

Emërimi i Xhaçkës si Ministre e Jashtme: 94 pro, 4 kundër, 1 abstenim.

Emërimi i Peleshit si Ministër i Mbrojtjes: 94 pro, 3 kundër, 3 abstenim.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Testim i detyruar dhe karantinë/ Ambasada gjermane jep njoftimin e rëndësishëm

Gjermania ka klasifikuar sot 25 vende në mbarë botën si zona me incidencë të lartë të Covid-19, ku bën pjesë edhe Shqipëria. Lajmi është bërë...

Maqedonia e Veriut publikon pagat e kabinetit, Zaev paguhet më pak se Rama

Maqedonia e Veriut ka publikuar pagat e kabinetit qeveritar. Pagën më të lartë e merr kryeministri Zoran Zaev, respektivisht 78.840 denarë, ndërsa i shtohet...

Kim dhe Soreca takojnë kreun e KED: Të plotësohen vakancat në Kushtetuese

Ambasadorja e SHBA-ve në vendin tonë, Yuri Kim dhe ambasadori i BE-së, Luigi Soreca, zhvilluan një takim ditën e sotme me kreun e Këshillit...

Apeli i Metës: Të ndihmojmë biznesin për të ndalur shpopullimin

Presidenti i Republikës, Ilir Meta shprehet i shqetësuar për situatën ekonomike në vend. Meta shprehet se Shqipëria ka barrën fiskale më të lartë dhe...

Shkrihet Dega e LSI-së, të 140 anëtarët i bashkohen Partisë Socialiste

Dega e Lëvizjes Socialiste për Integrim në fshatin Gjeroven në rrethin e Beratit, është mbyllur. Mesditën e sotme, kryetari i degës së LSI-së në...