E enjte, 21 Janar, 2021
7 C
Tirana

Pamje të rralla/ Ndodh 1 në 80 mijë raste, vjen në jetë fëmija me ‘këmishë’ (FOTO)

Një foshnje në maternitetin Koço Gliozheninë kryeqytet, ka lindur i mbështjellë me qese amniotike, që në gjuhën popullore cilësohet si ‘i lindur me këmishë’.

Anika Dokle, doktoreshë gjinekologe në maternitetin e ri në Tiranë, ka ndarë një postim të veçantë, që nuk e hasim shpesh. Ajo ka shpërndarë një foto ku ndodhet së bashku me kolegët dhe me bebin e porsalindur. “Bebush me këmishë”, shkruan doktoresha.

Ajo që ne e quajmë ‘lindje me këmishë’, është një fenomen i jashtëzakonshëm që ndodh kur fëmija lind së bashku me qesen amniotike si një tullumbace e mbushur me ujë, që zakonisht shpërthen tek shtatzënat para lindjes. Kjo qese e mbron fëmijën nga lëngjet, si edhe nga presioni e kontraktimet e forta të mitrës.

Një lindje e tillë, sipas mjekëve, ndodh vetëm një në çdo 80.000 lindje.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Krizë totale, Liverpooli humbet ndaj modestëve të Anglisë

Liverpooli është në krizë totale! Ekipi i Jurgen Klopp u mposht në shtëpi nga modestët e Burnleyt me rezultatin 0-1 duke lënë 3 pikë...

Vrasja e Aleks Nikës, Balla: Predha u dëmtua qëllimisht me urdhër të Berishës

10 vite pas vrasjes së katër protestueve në vrasjen e 21 janari të vitit 2019, Policia e Tiranës ka kërkuar ditën e sotme rifillimin...

Gazetarët po rrezikohen nga gjuha e partive politike

Një sondazh i bërë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare nga RTV Dukagjini ka nxitur dy partitë politike, Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe Partinë Demokratike...

Deputeti i PS: Isha 2 m larg Aleks Nikës në 21 janar, e pashë se kush e vrau

Deputeti i Partisë Socialiste, Alket Hyseni ka bërë një deklaratë të fortë, ku është shprehur se ka qenë shumë afër me Aleks Veizin në...

Sondazhi/ PS do të fitonte zgjedhjet nëse do të mbaheshin sot

Nëse zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të zhvilloheshin sot, një sondazh i Euronews Albania në bashkëpunim me kompaninë prestigjioze MRB, zbuloi se 41.8...