E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Pakësohen ata që s’duan të vaksinohen, teksa mbushen spitalet…

Nga: Eduard Zaloshnja

Në fillim të korrikut, kur spitali infektiv pothuaj nuk kishte më të shtruar me Covid-19, përfshiva në pyetësorin e një sondazhi privat, një pyetje në lidhje me vaksinën anti-Covid. Nga ai sondazh rezultoi se 38% e banorëve të rritur të Shqipërisë nuk donin të vaksinoheshin kundër Covid-19.

Me ardhjen në Shqipëri të variantit Delta të Covid-19, spitalet filluan të mbushen me të sëmurë nga ky variant. Aktualisht janë 230 pacientë me Delta Covid-19 në dy spitalet Covid (perveç atyre që janë shtruar në spitale private apo në ndonjë spital rajonal). Ndërkohë, pritet hapja e spitalit të tretë. Pikërisht këto ditë, zhvillova një vrojtim statistikor cep më cep të Shqipërisë (pjesë e një studimi të gjerë ballkanik), ku një kapitull ishte për Covid-19.

Siç raportova në një shkrim të mëparshëm, nga vrojtimi statistikor rezultoi se vetëm 26% e banorëve të rritur të Shqipërisë nuk duan aktualisht të vaksinohen kundër Covid-19. Sidoqoftë, vetëm gjysma e atyre që s’duan të vaksinohen nuk pranojnë asnjë lloj vaksine, ndërsa çereku i atyre që s’duan të vaksinohen mendojnë se nuk u nevojitet, ngaqë e kanë kaluar Covid-19.

Fakti që vetëm gjysma e 26% të atyre që nuk duan të vaksinohen janë të betuar kundër vaksinave, tregon se janë pakësuar ndjeshëm ata që u besojnë teorive konspirative apo që kanë fobi nga vaksinat, ndërkohë që janë shtuar ata që i frikësohen shtrimit në spital nga Covid-19…

Aktualisht, sipas shifrave zyrtare, 44% e popullsisë 18 vjeç e sipër (ose 33% e gjithë popullsisë) i kanë bërë të dyja dozat e vaksinave anti-Covid. Me bërjen e dozës së dytë nga ata që kanë bërë vetëm dozën e parë, kjo përqindje mund të shkojë nga 44% në 60% brenda tetorit.

Lexo edhe :   Greqia shtrëngon masat!Kërkohet testi negativ, ndalon hyrjen nga vendet e treta
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ish-banori i “Big Brother”: Donaldi nuk është fitues, mes çiftit s’ka dashuri

Ish-banori i “Big Brother”, Adi Pojana, teksa ishte i ftuar në studion e “Shqipëria Live”, ka komentuar lidhjen e shumëpërfolur mes Donaldit dhe Beatrix. Për...

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...

“Jam në Dubai, s’jam arratisur”/ Nipi i deputetit të PS-së: Ngjarje e stisur

Ramazan Rraja, nipi i deputetit socialist, Rrahman Rraja konfirmon se nuk është arratisur, pasi akuzohet se së bashku me dy persona të tjerë, kanë...

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...