E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Pa orë policore për Vitin e Ri, Manastirliu: Festat me familjen e vogël

Pak ditë më parë, Komiteti i Ekspertëve njoftoi se nuk do të ketë kufizim orari natën e 31 dhjetorit, ndonëse në vend është konfirmuar prania e variantit “Omicron” të koronavirusit. Sot, Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu apeloi ndaj qytetarëve që të jenë të kujdesshëm. Ajo rikujtoi edhe një herë tjetër se lufta me pandeminë na përket të gjithëve.

“Sigurisht që është shqetësues dhe varianti “Omicron”. Por, kërkohet kujdes i shtuar. Do të lejohen lëvizjet e këmbësore, të njerëzve, por Komiteti ka rekomanduar që festat të jenë me familjen e vogël, me sa më pak kontakte dhe të jenë të vaksinuar/ testuar. Duhet të kuptojmë që lufta me pandeminë, është një luftë që i përket të gjithëve. Të gjithë strukturat shëndetësore janë në këmbë, por duhet të rritet akoma më shumë”.

Ministrja shprehet se Covid-i nuk ka ikur, por po transformohet në variante të tjera. Nga data 4 janar, çdo punonjës administrate duhet të paraqesë pasaportën e vaksinimit, ose testin negativ të Covid çdo pesë ditë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...