E hënë, 16 Maj, 2022
27.5 C
Tirana

OBSH: Kriza e Covid-it ende nuk ka përfunduar!

Kriza e Covid-19 është shumë larg përfundimit, tha komiteti i urgjencës i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Komiteti prej 19 anëtarësh, i cili mblidhet çdo tre muaj për të diskutuar pandeminë dhe për të bërë rekomandime, bëri thirrje gjithashtu për kërkime mbi vaksinat e gjeneratës së ardhshme, dhe veprime afatgjata për të kontrolluar virusin.

“Ndërsa progresi është bërë përmes rritjes së marrjes së vaksinave dhe terapive kundër Covid-19, analiza e situatës aktuale dhe modelet e parashikimit tregojnë se pandemia është larg përfundimit”, tha OBSH në një deklaratë.

“Përdorimi i maskave, distancimi social, higjiena e duarve dhe ventilimi i përmirësuar i brendshëm ishin çelës për reduktimin e transmetimit”.

Komiteti u shpreh se pandemia po i bënte më komplekse krizat e tjera, përfshirë urgjencat humanitare dhe migrimin masiv, raporton AFP, dhe se shtetet duhet të rishikojnë planet e tyre të gatishmërisë dhe reagimit.

Burimi i lajmit: The Guardian. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...

Plagoset ish kandidati për kreun e PS-së, ngjarja në lokalin e reperit të njohur

Ish-kandidati për kreun e Partisë Socialiste në Durrës, Ardit Kërtusha, është plagosur me armë zjarri mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur në një lokal në...

Gazeta austriake zbulon skandalin e madh, stafi i Metës vihet në lëvizje. Ja çfarë do ndodhë

Presidenca ka reaguar pas artikullit në gazetën austriake "Kronen Zeitung", duke i cilësuar si shpifje dhe gënjeshtra të fabrikuara. Reagimi është përcjellë nga ana...

SPAK mes PD dhe PS

Dikur PD e drejtuar nga Lulzim Basha nuk besonte te SPAK, por më pas jo vetëm depozitoi disa denoncime por kërkoi i pari që...