E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

I vodhën 20 milionë lekë/I lidhën në karrige, policia gjen kallash*ikovin

Policia e Sarandës ka gjetur armën e zjarrit me të cilën grabitësit i morën 20 milionë lekë të vjetra noterit Thoma Kaçi. Ngjarja ka ndodhur në 20 tetor në lagjen nr. 1, Sarandë, ku dy persona të paidentifikuar kanë hyrë në banesën e noterit.

Nën kërcënimin e armës i kanë vjedhur një shumë të konsiderueshme parash në lekë dhe euro. Burime zyrtare të policisë shtojnë se arma e zjarrit është dërguar për ekzaminime të mëtejshme laboratorike, në Institutin e Policisë Shkencore Tiranë, me qëllim identifikimin me prova shkencore të dy autorëve të ngjarjes.

Thoma Kaçi ka qenë duke dalë me gruan dhe djalin në mëngjes, kur dëgjoi derën të hapej nga dy grabitësit e maskuar dhe të armatosur me kallashnikov. Ata i kanë detyruar që të futen brenda, i kanë lidhur në karrige dhe më pas u kanë bërë presion për t’u treguar se ku i mbanin paratë. Grabitësit kanë marrë paratë dhe janë larguar. Thoma Kaçi më pas ka telefonuar policinë, dhe ishin efektivët ata që më pas i zgjidhën nga karriget.

Njoftimi i policisë

Sarandë/Vijon puna për zbardhjen e ngjarjes së ndodhur më datë 20.10.2021, ku persona të paidentifikuar dhe të maskuar, nën kërcënimin e armës dhe dhunës, vodhën një shumë parash në banesën e shtetasit T. K.

Si rezultat i veprimeve intensive hetimore, Policia ka gjetur dhe sekuestruar armën e zjarrit që dyshohet se është përdorur nga autorët.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Sarandë, në bashkëpunim me strukturat hetimore të DVP Vlorë, pas një pune intensive hetimore për zbardhjen e ngjarjes së ndodhur më datë 20.10.2021, në lagjen nr.1, Sarandë, ku dy persona të paidentifikuar kanë hyrë në banesën e shtetasit T. K. dhe nën kërcënimin e armës i kanë vjedhur një shumë të konsiderueshme parash në lekë dhe euro, kanë bërë të mundur gjetjen dhe sekuestrimin e armës së zjarrit automatik që dyshohet se është përdorur në këtë ngjarje, si dhe një sasi municioni luftarak.

Lexo edhe :   Shezlonget shërbejnë si krevate, “holokaust” në kopshtet e Sarandës
Lexo edhe :   Shezlonget shërbejnë si krevate, “holokaust” në kopshtet e Sarandës

Arma e zjarrit është dërguar për ekzaminime të mëtejshme laboratorike në Institutin e Policisë Shkencore Tiranë, me qëllim identifikimin me prova shkencore të dy autorëve të ngjarjes.

Nën drejtimin e Prokurorisë, shërbimet e Komisariatit të Policisë Sarandë po vijojnë punën për identifikimin dhe kapjen e autorëve të ngjarjes.

Materialet shtesë iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Sarandë, për veprime të mëtejshme.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë, është një hap më afër. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka rënë dakord të fillojë...

Irlanda raporton rastin e parë të Omicron

Irlanda ka raportuar rastin e saj të parë të variantit të koronavirusit Omicron, thuhej në një deklaratë nga Ekipi Kombëtar i Emergjencave të Shëndetit...

Atdheu thumbon Donaldin dhe Borën

Donaldi shprehu hapur ndjenjat për Beatrix Ramosajn, duke lënë pas në këtë formë historinë me Borën. Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Atdhe Xharavina, e ka ironizuar këtë...