E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Belgjika rikthen kufizimet, çfarë pritet të ndodhë nga e premtja

Kufizimet e koronavirusit do të kthehen në Belgjikë të premten. Rregullat përfshijnë mbajtjen e maskave të fytyrës në vende publike, dhe maska ​​​​të detyrueshme për stafin në bare, restorante dhe klube fitnesi.

“Që nga e premtja, do të ketë maska ​​​​për fytyrën në vende publike, dhe ato do të jenë të detyrueshme për stafin e bareve, restoranteve dhe klubeve të fitnesit”, tha kryeministri Alexander De Croo. “Ne duhet të ngremë muret tona të mbrojtjes”.

Infeksionet ditore janë rritur me 75% në javën e fundit në 5299 raste. Ndërkohë, shtrimet në spital janë rritur me 69% në 102 raste ditore. Vdekjet janë rritur pak në 13 në ditë, raporton Associated Press.

Burimi i lajmit: The Guardian. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...