E premte, 3 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Nuk është më Italia, Mbretëria e Bashkuar regjistron numrin më të madh të viktimave në Evropë

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

749 të arrestuar, finalizohet operacioni i madh në Britani

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) në Britani bëri me dije se një sistem i fshehtë komunikimi i përdorur nga kriminelët për të tregtuar drogë...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

Të shtëna në ajër pas një konflikti të çastit, policia në kërkim të autorit

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar pasditen e sotme në qytetin e Durrësit. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr 13, teksa pranë një...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Vetë-flijimi/ Anisa Josifi mbahej e pajetë në banesë, e lyenin me vaj e uthull

Mbrëmjen e djeshme, një ngjarje e rëndë u shënua në kryeqytet, ku nënë e bijë u vetë-flijuan në banesë. Ndërsa vajza tjetër, ka dalë...

Mbretëria e Bashkuar është tashmë vendi me numrin më të lartë të viktimave nga koronavirusi në Evropë.

Të dhënat e fundit të publikuara nga autoritet zyrtare tregojnë se, më shumë se 32 mijë persona në MB kanë humbur jetën nga ky virus.

Sipas zyrës së statistikave kombëtare, deri më 27 prill në Angli dhe Uells janë regjistruar 29,648 viktima. Me vdekjet shtesë në Skoci dhe Irlandën Veriore, kjo e çon bilancin e Britanisë së Madhe në 32,313 sipas përllogaritjeve të Reuters.

Kështu Mbretëria e Bashkuar lë pas edhe Italinë e cila që prej fillimit mbante kryesimin me vdekjet më të shumta në Evropë. Deri më tani Italia ka regjistrua mbi 29 mijë viktima.

Ndërkohë në rang botëror, MB renditet e dyta pas SHBA-ve për numrin më të madh të viktimave.

Lexo edhe :   3 viktima e 82 të infektuar brenda 24 orëve/ Manastirliu del me thirrjen e fortë

Ministrat dhe ekspertët britanikë kanë paralajmëruar që të mos bëhen krahasime ndërkombëtare, ndërkohë që mendojnë se Britania e Madhe e ka kaluar tashmë pikun e infektimeve.

Për të parën herë, javën e kaluar, qeveria nisi të përfshinte të dhënat për vdekjet jashtë spitaleve, në rastet kur njerëzit kishin rezultuar pozitivë për koronavirusin në bilancin e përditshëm të viktimave të virusit.

Më shumë se 3,6 milionë njerëz nga e gjithë bota janë prekur nga koronavirusi, ndërsa mbi 253 mijë persona kanë humbur jetën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një kryeministër që nuk mërziti askënd, pa llogaritur Albinin

Nga Mero Baze Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka rikthyer paqen politike mes Kosovës dhe Shqipërisë në Tiranë. Ai është pritur me tapet të kuq...

“Sëmundjen e babait e mësova ditën e dasmës”, rrëfehet djali i Moikom Zeqos

Djali i akademikut të njohur Moikom Zeqo, Epidamn Zeqo, tregon se sëmundjen e rëndë të të atit e ka marrë vesh ditën e dasmës...

Kosovë/ Rezulton për herë të dytë pozitiv me koronavirus: Virusi më agresiv se herën e parë

Për herë të parë në Kosovë është regjistruar një rast i përsëritur infektimi me koronavirus. Këtë gjë e ka konfirmuar vetë Petrit Bylykbashi përmes një...

“Të plotësohen pa humbur kohë kushtet”, Meta pranon ftesën e Ambasadorëve të Vishegradit

Presidenti Ilir Meta tregon se ka pranuar ftesën e ambasadorëve të vendeve të Vishegradit, për të marrë pjesë së bashku në ceremoninë e kalimit...

Kompania e madhe italiane: Lëreni veten të magjepseni nga Shqipëria

Kompania italiane e fluturimeve “Alitalia”, do të nisë fluturimet drejt Shqipërisë duke filluar nga data 31 korrik. Përmes një postimi në rrjetet sociale, kompania i...