E enjte, 3 Dhjetor, 2020
8 C
Tirana

Këshillat e mjekëve psikologë në kohën e pandemisë

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Specialistët e shëndetit mendor rekomandojnë që në këto ditë të vështira izolimi, njerëzit duhet gjejnë mënyra për të lëvizur, për të biseduar me miq dhe kur është e mundur edhe daljen në natyrë, por duke patur parasysh rregullat e distancimit fizik.

Dr. Kevin Gilliland, mjek psikolog.

“Pagjumësia dëmton sistemin imunitar. Nëse nuk ushqeheni shëndetshëm, njerëzit shtojnë peshë dhe rrezikojnë zemrën dhe sistemin kardiovaskular”.

Dr. Gilliland thekson edhe nevojën për të lëvizur çfarë është e lidhur edhe me gjumin. Specialistët thonë se përveç respektimit të masave mbrojtëse, njerëzit duhet t’i kushtojnë rëndësi të veçantë forcimit të sistemit imunitar.

“Kur zgjohem pyes veten se cilat janë gjërat që duhet të kem parasysh për ditën. A kam fjetur mjaftueshëm? Çfarë do të ha? Të paktën një vakt që është i shëndetshëm dhe a do të mund të bëj ushtrime fizike. Nëse sot keni patur një ditë të keqe, nuk ka problem. Mendo për të nesërmen.”

Dr. Lori Whatley, mjeke psikologe.

“Në këtë situatë është e rëndësishme që të flasim për ndjenjat tona. Se kjo situatë do të kalojë dhe ne të ndihemi të qetë dhe të bëjmë gjërat që na pëlqejnë tani. Bëni ushtrime, meditoni, hani shëndetshëm, flini sa duhet dhe konsumoni shumë ujë.”

Lexo edhe :   60-vjeçari vetëhidhet nga spitali “Shefqet Ndroqi”, vdes në vend

Për të menaxhuar ankthin, mjekët rekomandojnë kufizimin e ndjekjes së lajmeve në një deri dy herë në ditë. Ata thonë se është mirë të jenë të informuar me rekomandimet e ekspertëve të shëndetit por duke shmangur ekspozimin e tepërt gjë që mund të shkaktojë panik.

Mjekët sugjerojnë ndjekjen e filmave me tematikë pozitive, bisedat videofonike me miqtë dhe të afërmit, si dhe daljen në natyrë për aq kohë sa nuk bie ndesh me udhëzimet e ekspertëve të shëndetit. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ PSG hakmerret ndaj Junajtid, zbaviten Juventus dhe Barcelona

Kanë përfunduar 6 sfidat e parafundit të Ligës së Kampionëve, të zhvilluara mbrëmjen e sotme, ku u regjistruan në total plot 19 gola. PSG ka...

Koronavirusi/ Gjermania do t’i zgjasë masat parandaluese deri në 10 janar

Qeveria në Gjermani ka marrë vendim që bllokimi të zgjasë deri në 10 janar. Sipas mediave të huaja, kancelarja Angela Merkel bëri të ditur vendimin...

‘E shoh veten në Kuvend’/ Pano Soko: S’dua të jem në pushtet, por në opozitë

Kandidati i “Nismës Thurje” Pano Soko ka deklaruar se nuk e kërkon pushtetin, por do që të jetë në opozitë. Në një intervistë për Report...

Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%. Ekspertja e kundërshton

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 shkaktuan një goditje të ekonomisë shqiptare, dhe vuri në pah mos-përgatitjen e duhur të...

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi

Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të gjithë botën gjatë...