E mërkurë, 23 Shtator, 2020
26 C
Tirana

“Nuk është fushë me lule ajo që na pret”, Majlinda Bregu jep paralajmërimin e fortë

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Sekretarja e përgjithshme e Këshillit për Bashkëpunimin Rajonal, Majlinda Bregu, thotë se izolimi ka sjellë një rritje të pashmangshme të papunësisë në të gjithë rajonin.

Pandemia ka sjellë të infektuar dhe viktima. E po kështu, ka rrënuar portofolin e familjeve anembanë botës.

COVID-19 është një kërcënim për vendin e punës. Bregu paralajmëron se ajo që na pret para, nuk është fushë me lule!

Statusi

Nuk më pëlqejnë shumë shifrat, sidomos ato 🧑🏻‍💻që trembin🤷‍♀️. Në punën tonë i përdorim të dhënat për të kuptuar se cfarë ndodh me njerëzit dhe sesi problemet me të cilat përballen shoqëritë, ndikojnë në progresin a regresin e ekonomive tona. Këtë po përpiqemi të bëjmë edhe këto muaj në RCC.
Izolimi ka sjellë një rritje të pashmangshme të papunësisë në të gjithë rajonin🚶🏻 #balkanbarometer 2020, ( RCC) na thotë se ➡ 6️⃣9️⃣% e grave e shohin Pandeminë si një kërcënim për vendin e punës. Kriza prek thuajse po aq edhe të rinjtë.1️⃣në 6️⃣ të rinj,sot është pa punë.
Ndërsa puna jonë këto kohë, është t’i japim dorën gjithkujt që është në rrezik. Një ide dhe në mundshim, zgjidhje për ata qytetarë, gra, burra dhe të rinj që pasiguria i tremb më shumë se virusi. Nuk është fushë me lule ajo që na pret por unë s’di të ketë mënyrë tjetër veç syve të hapur👁 e mendjes gjithashtu👩🏻‍💻🧏🏻‍♀️! Barra në këtë Pandemi është e të gjjthëve👫.Çfarë duhet bërë🤳🏽 #BalkanBarometer2020 ➡ 6️⃣9️⃣% of ëomen in #ËesternBalkans consider #pandemic a threat to their jobs or jobs of their family members & 4️⃣7️⃣% of ëomen in #ËB consider unemployment as the main problem in their economy, even before #COVID ‘I don’t like numbers. Especially the ones that shock❗️Using data to understand ëhat might happen ëith people’s lives is in fact ëhat #RCC is trying to communicate these months, ‘ ➡ #RCCSG @m.bregu in article on #COVID & #employment
@iloinfo ➡ #ËesternBalkans to lose 11.6% of hours ëorked due to the #COVID-19 pandemic ‘The crisis has affected all economic actors in the marketplace – #ëorkers#businesses and #governments. Ëe are all ill at ease. Ëhat is left if not being in hell and high ëaters ready to fight for recovery ’
Read full article 👉🏼 link in bio: https://bit.ly/2YdlrDa
Good.Better.Regional.
🇪🇺#PoëeredbyRCC
#ESAP2 #EmploymentAndSocialAffairsPlatform #jobs #decentëork #employment #fightingundeclaredëork #economy #recovery

Lexo edhe :   Pandemia/ Britania mund të shënojë mbi 50 mijë raste në ditë nga mesi i tetorit
Lexo edhe :   “Beteja vazhdon”, Pipero zbulon skenarin që çon në mbylljen e shkollave

1h

 

View this post on Instagram

 

Nuk më pëlqejnë shumë shifrat, sidomos ato 🧑🏻‍💻që trembin🤷‍♀️. Në punën tonë i përdorim të dhënat për të kuptuar se cfarë ndodh me njerëzit dhe sesi problemet me të cilat përballen shoqëritë, ndikojnë në progresin a regresin e ekonomive tona. Këtë po përpiqemi të bëjmë edhe këto muaj në RCC. Izolimi ka sjellë një rritje të pashmangshme të papunësisë në të gjithë rajonin🚶🏻 #balkanbarometer 2020, ( RCC) na thotë se ➡ 6️⃣9️⃣% e grave e shohin Pandeminë si një kërcënim për vendin e punës. Kriza prek thuajse po aq edhe të rinjtë.1️⃣në 6️⃣ të rinj,sot është pa punë. Ndërsa puna jonë këto kohë, është t’i japim dorën gjithkujt që është në rrezik. Një ide dhe në mundshim, zgjidhje për ata qytetarë, gra, burra dhe të rinj që pasiguria i tremb më shumë se virusi. Nuk është fushë me lule ajo që na pret por unë s’di të ketë mënyrë tjetër veç syve të hapur👁 e mendjes gjithashtu👩🏻‍💻🧏🏻‍♀️! Barra në këtë Pandemi është e të gjjthëve👫.Çfarë duhet bërë🤳🏽 #BalkanBarometer2020 ➡ 6️⃣9️⃣% of women in #WesternBalkans consider #pandemic a threat to their jobs or jobs of their family members & 4️⃣7️⃣% of women in #WB consider unemployment as the main problem in their economy, even before #COVID ‘I don’t like numbers. Especially the ones that shock❗️Using data to understand what might happen with people’s lives is in fact what #RCC is trying to communicate these months, ‘ ➡ #RCCSG @m.bregu in article on #COVID & #employment @iloinfo ➡ #WesternBalkans to lose 11.6% of hours worked due to the #COVID-19 pandemic ‘The crisis has affected all economic actors in the marketplace – #workers, #businesses and #governments. We are all ill at ease. What is left if not being in hell and high waters ready to fight for recovery ’ Read full article 👉🏼 link in bio: https://bit.ly/2YdlrDa Good.Better.Regional. 🇪🇺#PoweredbyRCC #ESAP2 #EmploymentAndSocialAffairsPlatform #jobs #decentwork #employment #fightingundeclaredwork #economy #recovery

A post shared by Majlinda Bregu (@m.bregu) on

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sheshi Dickstein

Nga: Veton Surroi Dy libra për ndikimin rus në Amerikë e Kosovë, një sondazh dhe mbi atë se çfarë duam të kujtojmë 1. Ekziston në Manhattan, pjesën...

“Do të gatuaj ty në vend të peshkut, kaq vlen ti!”, ofendime dhe ngritje zëri në “Përputhen” (VIDEO)

Puntata e së martës në “Përputhen” ka agravuar deri në fyerje. Mevlani dhe Shqipja kaluan në fyerje personale pas takimit të dështuar. Shqipja është...

Do rikthehet “Big Brother”? Zbulohet emisioni që do drejtojë Arbana Osmani

Zërat që qarkullonin në media, thonin se mund të kishim një rikthim të “Big Brother”, të cilin vetë Arbana e rikujtoi me postimet e...

Sinoptikanët grekë dalin me një tjetër paralajmërim pas ciklonit të fuqishëm, do preket edhe Shqipëria

Pavarësisht reshjeve intensive të rëna gjatë natës në pjesën më të madhe të vendit, duket se kjo situatë do të vijojë edhe në ditët...

Reshje shiu dhe shtrëngata, si do të ndryshojnë temperaturat nga nesër

Sot pasdite (e mërkurë, dt. 23) dhe nesër (e enjte, dt. 24), priten reshje intensive në qarqet Shkodër, Lezhë dhe Durrës, ndërsa mesatare në...