E enjte, 21 Tetor, 2021
14.5 C
Tirana

“Nuk është fushë me lule ajo që na pret”, Majlinda Bregu jep paralajmërimin e fortë

Sekretarja e përgjithshme e Këshillit për Bashkëpunimin Rajonal, Majlinda Bregu, thotë se izolimi ka sjellë një rritje të pashmangshme të papunësisë në të gjithë rajonin.

Pandemia ka sjellë të infektuar dhe viktima. E po kështu, ka rrënuar portofolin e familjeve anembanë botës.

COVID-19 është një kërcënim për vendin e punës. Bregu paralajmëron se ajo që na pret para, nuk është fushë me lule!

Statusi

Nuk më pëlqejnë shumë shifrat, sidomos ato 🧑🏻‍💻që trembin🤷‍♀️. Në punën tonë i përdorim të dhënat për të kuptuar se cfarë ndodh me njerëzit dhe sesi problemet me të cilat përballen shoqëritë, ndikojnë në progresin a regresin e ekonomive tona. Këtë po përpiqemi të bëjmë edhe këto muaj në RCC.
Izolimi ka sjellë një rritje të pashmangshme të papunësisë në të gjithë rajonin🚶🏻 #balkanbarometer 2020, ( RCC) na thotë se ➡ 6️⃣9️⃣% e grave e shohin Pandeminë si një kërcënim për vendin e punës. Kriza prek thuajse po aq edhe të rinjtë.1️⃣në 6️⃣ të rinj,sot është pa punë.
Ndërsa puna jonë këto kohë, është t’i japim dorën gjithkujt që është në rrezik. Një ide dhe në mundshim, zgjidhje për ata qytetarë, gra, burra dhe të rinj që pasiguria i tremb më shumë se virusi. Nuk është fushë me lule ajo që na pret por unë s’di të ketë mënyrë tjetër veç syve të hapur👁 e mendjes gjithashtu👩🏻‍💻🧏🏻‍♀️! Barra në këtë Pandemi është e të gjjthëve👫.Çfarë duhet bërë🤳🏽 #BalkanBarometer2020 ➡ 6️⃣9️⃣% of ëomen in #ËesternBalkans consider #pandemic a threat to their jobs or jobs of their family members & 4️⃣7️⃣% of ëomen in #ËB consider unemployment as the main problem in their economy, even before #COVID ‘I don’t like numbers. Especially the ones that shock❗️Using data to understand ëhat might happen ëith people’s lives is in fact ëhat #RCC is trying to communicate these months, ‘ ➡ #RCCSG @m.bregu in article on #COVID & #employment
@iloinfo ➡ #ËesternBalkans to lose 11.6% of hours ëorked due to the #COVID-19 pandemic ‘The crisis has affected all economic actors in the marketplace – #ëorkers#businesses and #governments. Ëe are all ill at ease. Ëhat is left if not being in hell and high ëaters ready to fight for recovery ’
Read full article 👉🏼 link in bio: https://bit.ly/2YdlrDa
Good.Better.Regional.
🇪🇺#PoëeredbyRCC
#ESAP2 #EmploymentAndSocialAffairsPlatform #jobs #decentëork #employment #fightingundeclaredëork #economy #recovery

Lexo edhe :   Shoqata e Transportit paralajmëron nga 1 nëntori ofrim shërbimi deri 20%

1h

 

View this post on Instagram

 

Nuk më pëlqejnë shumë shifrat, sidomos ato 🧑🏻‍💻që trembin🤷‍♀️. Në punën tonë i përdorim të dhënat për të kuptuar se cfarë ndodh me njerëzit dhe sesi problemet me të cilat përballen shoqëritë, ndikojnë në progresin a regresin e ekonomive tona. Këtë po përpiqemi të bëjmë edhe këto muaj në RCC. Izolimi ka sjellë një rritje të pashmangshme të papunësisë në të gjithë rajonin🚶🏻 #balkanbarometer 2020, ( RCC) na thotë se ➡ 6️⃣9️⃣% e grave e shohin Pandeminë si një kërcënim për vendin e punës. Kriza prek thuajse po aq edhe të rinjtë.1️⃣në 6️⃣ të rinj,sot është pa punë. Ndërsa puna jonë këto kohë, është t’i japim dorën gjithkujt që është në rrezik. Një ide dhe në mundshim, zgjidhje për ata qytetarë, gra, burra dhe të rinj që pasiguria i tremb më shumë se virusi. Nuk është fushë me lule ajo që na pret por unë s’di të ketë mënyrë tjetër veç syve të hapur👁 e mendjes gjithashtu👩🏻‍💻🧏🏻‍♀️! Barra në këtë Pandemi është e të gjjthëve👫.Çfarë duhet bërë🤳🏽 #BalkanBarometer2020 ➡ 6️⃣9️⃣% of women in #WesternBalkans consider #pandemic a threat to their jobs or jobs of their family members & 4️⃣7️⃣% of women in #WB consider unemployment as the main problem in their economy, even before #COVID ‘I don’t like numbers. Especially the ones that shock❗️Using data to understand what might happen with people’s lives is in fact what #RCC is trying to communicate these months, ‘ ➡ #RCCSG @m.bregu in article on #COVID & #employment @iloinfo ➡ #WesternBalkans to lose 11.6% of hours worked due to the #COVID-19 pandemic ‘The crisis has affected all economic actors in the marketplace – #workers, #businesses and #governments. We are all ill at ease. What is left if not being in hell and high waters ready to fight for recovery ’ Read full article 👉🏼 link in bio: https://bit.ly/2YdlrDa Good.Better.Regional. 🇪🇺#PoweredbyRCC #ESAP2 #EmploymentAndSocialAffairsPlatform #jobs #decentwork #employment #fightingundeclaredwork #economy #recovery

A post shared by Majlinda Bregu (@m.bregu) on

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dy fitore që çojnë në humbje

Nga: Blendi Kajsiu Që fitorja e fushatës Berisha është humbje e madhe për PD-në, kjo tashmë është e qartë edhe për vetë doktorin. Ai e...

Si mund ta ndryshojnë politikën në Evropë zbulimet e “Pandora Papers”

Nga: Chris Raggett “European Council on Foreign Relations” Fshehtësia e financave nuk është më si dikur. Publikimi më 3 tetor i “Pandora Papers”, i rreth 12...

Donald Trump lançon rrjetin e tij social, ja si do të quhet aplikacioni

Pasi u përjashtua nga platformat sociale si Facebook dhe Twitter, Trump ka bërë përpjekje për krijimin e një media sociale rivale. Ish-presidenti amerikan Donald...

Super-operacion i shërbimit sekret, në pranga 15 agjentë të Mossad-it

15 persona janë arrestuar në Turqi, pasi autoritetet i akuzojnë si agjentë të shërbimit sekret izraelit, Mossad. Si rezultat i operacionit të kryer në...

Progres-Raporti 2021 konfirmon 15 parakushtet e paplotësuara

Nga: Bujar Leskaj Komisioni Europian publikoi ditën e djeshme Progres-Raportin për Shqipërinë. Të 136 faqet e këtij raporti përbëjnë provën e shkruar se qeverisja...