E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Komisioni i Venecias jep opinionin për paketën ‘anti-shpifje’

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

Ç’po ndodh në Kinë? Merr flakë laboratori gjigant i kërkimeve 5G

Laboratori kërkimor dhe i zhvillimit i gjigantit kinez të teknologjisë “Huawei Technologies” në qytetin jugor të Dongguan është përfshirë nga flakët. Re të mëdha...

Komisioni i Venecias ka publikuar opinionet lidhur me dy ligje në Shqipëri, atë të paketës anti-shpifje dhe emërimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Pas publikimit të raportit, ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama, i cili tha se Kuvendi duhet të nis nga puna menjëherë që të adresojë të gjitha sugjerimet e vyera të Komisionit të Venecias për “Antishpifjen”.

Rama shprehet se duhet garantuar me ligj, që të mbrohen të drejtat e çdo qytetari nga shpifja dhe lajmet e rreme, ndërsa çdo portal ka detyrim të identifikohet si subjekt i ligjit.

PAKETA ANTI-SHPIFJE

Komisioni Evropian për Demokraci përmes Ligjit ose i njohur ndryshe si Komisioni i Venecias ka publikuar opinionet lidhur me dy ligje në Shqipëri; atë të paketës anti-shpifje dhe emërimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Mendimi i parë u përgatit me kërkesën e Komitetit Monitorues për ndryshimet në Ligjin për Shërbimet e Mediave Audio-vizive. Komisioni i Venecias theksoi se autoritetet shqiptare duhet të merren me problemin e sjelljes së papërgjegjshme të disa mediave në internet duke përhapur thashetheme të dëmshme dhe sulme të bazuara mbi shpifje ndaj figurave publike. Ndryshimet ngrenë çështje të rëndësishme dhe nuk nuk janë gati për miratim. Propozimi i diskutuar konsiston në shtrirjen e juridiksionit të Autoritetit të Mediave Shqiptare (AMA) dhe Komitetit të Ankesave (KQ) për mediat online. Zgjerimi i regjimit administrativ, aktualisht ekzistues në fushën e mediave transmetuese, për të gjithë përdoruesit e internetit është i diskutueshëm sepse rrezikon të ekspozojë blogerët individualë dhe përdoruesit e rrjeteve sociale dhe kufizojnë padrejtësisht lirinë e tyre të shprehjes. AMA do të marrë fuqi të rëndësishme administrative në lidhje me pothuajse të gjithë përdoruesit shqiptarë të internetit, në veçanti fuqinë për të vendosur gjoba të rënda menjëherë të zbatueshme për përmbajtje të pahijshme në media. Para se t’i jepni kompetenca kaq të gjera AMA-s dhe KQ-së, është e nevojshme të rishikoni përbërjen e këtyre organeve, në mënyrë që të siguroni autonominë e tyre nga qeveria dhe kontrolli i korporatave për të forcuar profesionalizmin e tyre. Media online duhet të përfitojë nga procesi dhe çdo vendim administrativ duhet t’i nënshtrohet një shqyrtimi të plotë gjyqësor. Sanksionet duhet të jenë proporcionale.

Komisioni vlerësoi përpjekjet e autoriteteve shqiptare për të përmirësuar projektligjin dhe faktin që janë të “hapur” për dialog. Komisioni i Venecias inkurajon autoritetet të mbështesin krijimin e një organi rregullues të pavarur funksionues dhe të aftë për të siguruar një sistem efektiv dhe të respektuar për të vlerësuar përgjegjshmërinë e mediave online. Komisioni i Venecias e sheh gjithashtu të nevojshme që të sigurohen që mjetet juridike dhe gjyqësore ekzistuese janë efektive në adresimin e shpifjes dhe urrejtjes në botimet në internet.

GJYKATA KUSHTETUESE

Në opinionin e dytë për emërimin e gjyqtarëve në Gjykatën Kushtetuese të Shqipërisë, të kërkuar si nga parlamenti shqiptar ashtu edhe nga Presidenti, Komisioni i Venecias vëren se modeli origjinal kushtetues për emërimin e gjyqtarëve në Gjykatën Kushtetuese ishte interpretuar saktë nga Kuvendi por nuk mundi që të funksiononte ashtu siç pritej. Kjo si rezultat i numrit të jashtëzakonshëm të gjyqtarëve që do të zëvendësohen për shkak të procesit të Vettingut dhe mungesës së bashkëpunimit institucional midis Presidentit dhe parlamentit, gjë e cila bëri që Gjykata Kushtetuese të ishte jofunksionale.

Lexo edhe :   Aeroporti i Vlorës/ Rama tregon kur nis procesi i ndërtimit
Lexo edhe :   Është lufta jote, timonier

Komisioni konkludon se situata e paqartësisë dhe mungesa e një Gjykate Kushtetuese funksionale, emërimi për zgjedhjen e një kandidati në atë Gjykatë nuk duhej të konsiderohej i vlefshëm, pasi Presidenti kishte ngritur një pyetje në lidhje me interpretimin e procedurave. Do të ishte thelbësore që Presidenti dhe parlamenti të binin dakord për një interpretim të tillë përpara se të vazhdonin me emërimet; në vend të kësaj, të dy palët vijuan që të punonin në mënyrë të pavarur.

Shkurt, sipas mendimit të Komisionit, për sa kohë që mungesa e kandidatëve vazhdon dhe listat përbëhen nga kryesisht të njëjtët kandidatë, dhe disa emërime duhet të bëhen në të njëjtën periudhë, Presidenti dhe Kuvendi (dhe Gjykata e Lartë, nëse fillon të funksionojë së shpejti) duhet të pajtohen për procedurën që duhet të ndiqet në përputhje me dispozitat kushtetuese dhe ligjore, dhe KKK duhet të pranojë një interpretim të tillë. KPK duhet t’i dërgojë listat në Kuvend menjëherë pasi Presidenti të ketë vijuar me emërimet e tij.

Në planin afatgjatë, ekspertët e Këshillit të Evropës rekomandojnë thjeshtimin e modelit kushtetues të miratuar në vitin 2016, veçanërisht duke hequr rregullin e sekuencës (**), duke sugjeruar që kuotat e tre organeve të shpërndahen automatikisht dhe të rinovonin një mandat për të njëjtin autoritet që kishte caktuar gjyqtarin.

Së dyti, vitet fikse të fillimit dhe mbarimit të mandateve nëntëvjeçare duhet të hiqen. Gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese duhet të gëzojnë gjithnjë një mandat të plotë nëntë vjeçar, edhe nëse zgjidhen me ndonjë vonesë ose nëse kanë marrë një mandat që është “përdorur” më parë nga një koleg i tyre. Sapo të hiqet rregulli i sekuencës, ky ndryshim jo vetëm që e bën pozicionin e gjykatësit kushtetues më tërheqës për kandidatët e kualifikuar, por edhe më kuptimplotë.

Komisioni i Venecias nënvizon nevojën absolute për dialog dhe bashkëpunim midis institucioneve shtetërore. Mandatet dhe fuqitë e tyre duhet të respektohen, në mënyrë që ata të përmbushin objektivat e tyre institucionale, gjithmonë duke kërkuar që qytetarët e Shqipërisë të marrin më të mirën. Më në fund, Komisioni rekomandon që të bëhen përpjekje shtesë që procesi i verifikimit të përfundojë me shpejtësi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dyshohet për identitet të rremë, Gjykata e Pogradecit lë në burg afganin që transportonte klandestinë

Gjykata e Pogradecit ka lënë në burg afganin Rezo Agbari, i cili akuzohet për trafikim të emigrantëve të paligjshëm. Gjykata ka kërkuar se shenjat e...

Voltana Ademi reagon pas padisë së Këshillit Bashkiak: “Kam zbatuar detyrën me korrektësi”

Ditën e djeshme u ngrit një padi ndaj kryebashkiakes së Shkodrës, Voltana Ademi nga Këshilli Bashkiak në Shkodër për zëvendësimin dhe emërimin e anëtarëve...

Meta citon profesorin e njohur: Pa pjesëmarrjen e të rinjve demokracia do të mbetet e mangët

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka shpërndarë një analizë të profesorit të njohur Bajram Hysa për demokracinë, duke e cilësuar këtë analizë një apel për...

E bujshme, zbulohet lidhja e Fjolla Morinës me biznesmenin që e shoqëronte

Këngëtarja Fjolla Morina u arrestua pak ditë më parë në Morinë bashkë me dy personat që e shoqëronin, biznesmeni Fisnik Syla dhe shoferi Fitim...

Pezullohet nga detyra drejtori i Burgut të Beratit, merrte rryshfet për të liruar të burgosurit

Është pezulluar nga detyra drejtori i Burgut të Beratit, Hiqmet Këlliçi i cili akuzohet “për kryerjen e veprimeve arbitrare”. Këlliçi nuk i raportonte sjelljet e...