E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Nuk e përsërit dot 2017-ën, timonier

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Nga: Astrit Patozi

Mos prisni një fushatë qytetare, me alternativa, programe apo me ekipe dinjitoze prej 3 kuajve të lodhur të skenës sonë politike, se do të zhgënjeheni prapë. Nuk keni për të gjetur asgjë nga këto, por vetëm gallatë, barcaleta dhe batuta të ndryshkura, që gjithçka të mbetet si më parë. Ky në fakt, ka qenë edhe qëllimi i marrëveshjes famëkeqe të 5 qershorit, të cilën dikush po thotë se i qëndron deri në vdekje dhe tjetri po bën sikur po e qan.

Nuk ka nevojë të jesh profet për ta parashikuar fushatën e atyre që përfaqësojnë stanjacionin me qeverisjen e korruptuar të Edi Ramës, dhe të tjerëve, që po tundin flamurin e rreckosur të vetëm rotacionit, me argumentin se nuk lejohet të humbasësh më shumë se 8 vjet rresht.

Ndaj zero kërshëri dhe zero vëmendje ndaj atyre, që i kanë dhënë të gjitha provat dhe argumentet në këto 30 vjet, se nuk mund të vijë më asgjë e mirë prej tyre për Shqipërinë. Ashtu siç e kanë nisur do ta bitisin edhe këtë fushatë, me sharje dhe akuza, me fyerje dhe linçime, me mashtrime dhe kërcënime, duke i konsideruar zgjedhjet si frontin e një beteje për jetë a vdekje për vazhdimësinë e pushtetit të tyre personal.

Ndaj përgatituni që tani të zini veshët dhe hundët me duar, kur të dëgjoni dhe shikoni se si do t’i vërsulen njëri-tjetrit me një tërbim, që do të vijë në ngjitje me afrimin e datës së zgjedhjeve.

Terminologjia që përdorin për të etiketuar njëri-tjetrin, si kur dalin nga takti, ashtu edhe kur duan të tallen, është një arsye më shumë se përse duhen refuzuar në bllok më 25 prill.

Vrasës, hajdut, xhahil, artist, gjumash, i metë, i shkalluar, imoral, delenxhi etj, mund të ngjajnë epitete të lehta, pas disa ditësh, kur ethet e fushatës të rriten. Janë të gjitha shenjat se po tentohet të përsëritet 2017-a dhe është jashtë çdo dyshimi që prej kësaj déjà vu-je përfituesi kryesor, në mos i vetmi, është Edi Rama. I cili, me sa duket, është udhëheqësi dhe orkestruesi i kësaj tendence të neveritshme për të marrë peng opinionin publik dhe për ta trajtuar atë si të dënuar me vendim të formës së prerë për të ndjekur apo votuar njërën prej 3 partive të stërkonsumuara, që i kanë bërë gjëmën Shqipërisë, në të gjitha format e mundshme të aleancave të qelbësirave, sipas Mustafa Nanos.

Lexo edhe :   Pavarësia/Kush ishin vëllezërit që “shkrinë pasurinë” për Qeverinë e Vlorës
Lexo edhe :   29 Nëntori, si e vetmja gjë që u ka mbetur për t’u identifikuar

Ndaj edhe ata duhen ndalur në tufë, duke e nisur nga kryetimonieri lundërthyer, që po e ndjen më shumë se kushdo tjetër se po i fut ujë nga të gjitha anët anija e “Rilindjes”. Duke i lënë vetëm në logorenë e tyre, që duket sikur del nga basifondet më të errëta të shoqërisë apo nga mejhanet më të pistave të qytetit.

Ata nuk e kanë zgjedhur kot që të kacafyten kaq shëmtuar dhe të tallen me njëri-tjetrin, duke qenë unikalë në Europë dhe më gjerë për këtë “shpikje” made in Albania. Sepse i tremben përballjes me të vërtetat e mëdha për skandalet dhe zullumet e qeverisjeve të tyre, ndaj edhe u shmangen temave serioze të një fushate normale për një vend të lirë dhe demokratik.

Vetëm një apo disa alternativa të reja, që synojnë realisht ndryshimin, mund ta shmangin neverinë dhe boshllëkun, që shkakton përleshja dhe kërleshja e 3-4 gjelave të politikës primitive, të cilët gjithë këtë luftë e kanë për karriget e tyre.

Le t’i lëmë ata në zanatin e tyre të vjetër dhe t’u drejtohemi përulësisht dhe me seriozitet shqiptarëve për t’u shpjeguar dhe mbrojtur projektin e vetëm, që e nxjerr Shqipërinë nga kriza e thellë, ku e kanë zhytur ata, të cilët po tregojnë se gjënë më të mirë që mund të bëjnë sot është të na kthejnë katër vjet mbrapa.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Do mbyllemi në fundjavë? Zv.ministrja Rakacolli zbulon vendimin

Zv/ministrja e Shëndetësisë, Mira Racakolli, tha në një deklaratë për mediat se vendi ynë do të vijojë të njëjtat masa, ndalimi i ceremonive festive,...

LAJM I FUNDIT/ Veton Surroit i rikthehet titulli “Qytetar Nderi”

I rikthehet titulli “Qytetar Nderi” Veton Surroit, pasi prefekti i Kukësit refuzon vendimin e Këshillit të Qarkut Kukës. Publicistit dhe politikanit nga Kosova, Veton...

Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim

Komiteti i Ekspertëve vendosi ditën e sotme që të mos ketë masa të reja. Komiteti Teknik i Ekspertëve tha se aktualisht do të vijojmë...

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...