E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

“Njerëzit menduan se ishte tërmet”/ Shpërthimi në Tiranë, Gjoçi: Autori kishte pamje

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

Ç’po ndodh në Kinë? Merr flakë laboratori gjigant i kërkimeve 5G

Laboratori kërkimor dhe i zhvillimit i gjigantit kinez të teknologjisë “Huawei Technologies” në qytetin jugor të Dongguan është përfshirë nga flakët. Re të mëdha...

Ish-drejtuesi i Policisë së Shtetit, Ilir Gjoçi, ka komentuar atentatin e ndodhur mbrëmjen e djeshme ndaj Preng Gjinit.

I ftuar në emisionin “Real Story”, Gjoçi shprehet i bindur se përderisa eksplozivi kishte prej 1 jave në automjet, autori ka qenë duke e vëzhguar targetin deri në momentin e shpërthimit. Sipas tij, shpërthimi nuk është bërë me telefon.

“Impakti dhe terrori që krijon në komunitet është goxha i madh. Është zonë e frekuentuar. Orari është i tillë që ka shumë lëvizje, fatmirësisht që kalimtarët dhe personi që u plagos janë mirë. Autorët e kanë zgjedhur një vend të tillë për të çuar mesazh tek grupi rival. Autorët e këtyre ngjarjeve, plagosjen e të tjerëve e cilësojnë si dëme anësore.

U tha që një javë më parë ka lëvizur automjeti. Makina ka shkuar në servis, është ngritur, vendosur, sofistikuar. Nuk është një minë apo bombë momentale, e vendosur 30 minuta para. Është minë me telekomandë.

Do të  thotë që autori e ka pasur në shënjestër, ka pasur pamje vizuale. Ka shijuar aktin. Se është dhe mënyra tjetër me telefon. Referuar ngjarjes, ngjarjet me shpërthim me eksploziv janë ngjarjet më të vështira për tu zbuluar.

Lexo edhe :   Shpërthimi me tritol në makinën e Preng Gjinit/Personi që e ndiqte fliste italisht, ngjarja drejt zbardhjes

Ndërkohë gazetarja Klodiana Lala rrëfen se nga dëshmitë e qytetarëve të zonës që jetojnë afër vendin ku ndodhi shpërthimi, fillimisht menduan se ishte tërmet për shkak të fuqisë së plasjes së tritolit. Ndërkohë shton se e vetmja arsye që jepet për shpëtimin e Preng Gjinit, është se nuk ishte tek vendi i pasagjerit por tek shoferi”, tha ai.

E ftuar në studio ishte edhe gazetarja Klodiana Lala, e cila tha se njerëzit menduan fillimisht se shpërthimi ishte një tërmet.

“Ishin rreth 500 gram tritol, nuk e di si është gjallë ende ai i plagosuri. Njerëzit menduan fillimisht se ishte tërmet. Është ajo shprehja që jetëgjati është jetëshkurtër.

Lexo edhe :   “Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Duke qenë se ka qenë tek timoni e ka mbrojtur. Nuk e di nëse është e mundur, por ky shpjegim është dhënë”, tha ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rrëzimi i avionit dhe 26 viktimat, Presidenti i Ukrainës e shpall këtë të shtunën ditë zie

Ekipet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë punën në zonën ku një aeroplan ushtarak i Ukrainës u rrëzua. Të shtunën, autoritetet thanë se kanë gjetur edhe...

Stresi konfirmohet pozitiv me koronavirus

Reperi i njohur, Arkimed Lushaj, i njohur me emrin artistik Stresi, bëhet artisti i radhës që konfirmon se është infektuar me koronavirus. Lajmin e ka...

Reshjet e dendura/ Xhaçka: Parashikimet për javën e ardhshme janë shqetësuese

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, doli në një deklaratë për mediat mbi situatën në vend për shkak të motit të keq. Ministrja paralajmëroi se intensiteti...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

Veprimi i papritur i Turqisë ‘ndez gjakrat’ në Egje

Rriten sërish tensionet në Egjeun Lindor, teksa Turqia ka lajmëruar për një stërvitje me zjarr real të marinës së saj në zonën mes ishujve...