E hënë, 18 Janar, 2021
-4 C
Tirana

Kreshnik Spahiu: Nuk ishte Turqia ajo që rrëzoi marrëveshjen e 2009

Kreshnik Spahiu ka deklaruar se në rrëzimin e marrëveshjes së Detit në 2009 nga Gjykata Kushtetuese, nuk ka ndikuar Turqia, por SHBA.

Në një lidhje me studion e “Open”, Spahiu tha se arsyeja pse Rama shkarkoi Bushatin, ishte për avancimin që bëri në marrëveshjen e Detit.

“Kemi dy marrëveshje për Detin të rrëzuara, Basha-Bokajanis, Bushati-Kotzias. Por ndryshimi është se nëse Berisha e ka bërë Bashën kandidat për kryeministër, Rama e ka shkarkuar Ditmir Bushatin. Një nga arsyet që Rama e ka shkarkuar Bushatin është avancimi që bëri për çështjen e Detit, drekat, darkat dhe buzuqet.

Ndikimi i Turqisë ishte zero. Ka ndikuar vetëm SHBA në rrëzimin e marrëveshjes. Isha pjesë e sistemit të drejtësisë. Greqia ka pretendime territoriale ndaj Shqipërisë. Politikanët shqiptarë e përdorin Erdoganin për të marrë votat e myslimanëve”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...