E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
3 C
Tirana

Njerëzit e marrin më shpejt veten pas situatave stresuese sesa mendohej

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Tre javë në spital, COVID 19 i merr jetën trajnerit 61-vjeçar

Pandemia ka njohur një shtrirje të madhe në botën e sportit. Përpos lojtarëve të infektuar, koronavirusi ka marrë shumë jetë. Për fat të keq,...

Ndërsa ngjarjet stresuese na nxjerrin përkohësisht jashtë loje, “sistemi ynë imunologjik psikologjik” ka fuqinë që të rikthehet shumë më shpejt sesa mendohej më parë. Në këtë përfundim ka arritur një studim i fundit që nisi të analizonte një grup punonjësish në mesin e muajit mars, kur në SHBA nisën të zbatohen urdhrat e qëndrimit në shtëpi, teksa Covid-19 u shpall një pandemi globale.

“Kur ndodh një ngjarje me rëndësi që na streson, ajo na nxjerr nga modeli ynë i sjelljes. Ne ndihemi sikur nuk e kemi veten nën kontroll, dhe thjesht nuk jemi si vetja jonë normale”- thotë bashkautori i studimit Trevor Foulk, një profesor në Universitetin e Merilendit.

“Ne kemi qenë gjithmonë të prirur të mendojmë se e rifitojmë ndjenjën e normalitetit vetëm kur objekti apo subjekti që na shkakton stres zhduket”. Në vend të kësaj, Foulk thotë se studimi i ekipit të tij zbuloi se “rimëkëmbja psikologjike” nga ngjarjet e vështira stresuese mund të fillojë ndërsa ne ende jemi duke luftuar me përvojën.

Studimi analizoi 122 punonjës duke i anketuar disa herë në ditë për 2 javë, rreth asaj se si pandemia Covid-19 po ndikonte në jetën e tyre. Ai nisi më 16 mars 2020, vetëm dy ditë pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), deklaroi se Covid-19 kishte arritur statusin global të pandemisë.

Studimi u fokusua mbi atë se sa shpejt njerëzit e gjejnë rrugën e tyre për t’u kthyer në një formë të “normalitetit”, posaçërisht duke dalluar 2 shenja dalluese të normalitetit: ”pafuqia” dhe vërtetësia”.

Në përputhje me atë që shumica prej nesh kanë përjetuar, pjesëmarrësit në studim raportuan nivele të larta të pafuqisë dhe paaftësisë gjatë ditëve të para të studimit. Pandemia çoi në një ndjenjë të mos-kontrollit të jetës së tyre, duke mos i lejuar ata të merrnin pjesë në aktivitetet dhe rutinat që informojnë vetë-perceptimin. Por vetëm brenda 2 javësh, pjesëmarrësit filluan të gjejnë rrugën e tyre për t’u kthyer në një ndjenjë të normalitetit.

Lexo edhe :   Kaos në spital/ Mjeku thirrje qeverisë: Zgjohuni nga gjumi, hapni Covid 4

“Njerëzit ndiheshin më pak të pafuqishëm dhe më vetja e tyre, madje edhe kur nivelet e tyre të stresit subjektiv po rriteshin. Ritmi me të cilin njerëzit ndiheshin sërish normalë është i jashtëzakonshëm, dhe nxjerr në pah se sa rezistencë mund të jemi përballë sfidave të jashtëzakonshme”, thotë Foulk.

Lexo edhe :   Kaos në Itali, radhë të gjata të autoambulancave me të infektuar (Foto)

Si për ironi të fatit, pjesëmarrësit më adaptues në këtë studim, ishin gjithashtu më “neurotikët” sipas përkufizimit psikologjik standard. Ata që në fillim përjetuan nivelet më të larta të “ankthit , depresionit dhe vetëdijes mbi gjendjen”, kishin tendencën të shëroheshin me një shpejtësi më të madhe.

Ndërkohë ky studim nuk arrin të shpjegojë, pse një studimi i mëparshëm ka sugjeruar që “neurotizmi i shëndetshëm” mund të sjellë më shumë vigjilencë dhe pro-aktivitet përballë ngjarjeve stresuese. Në përgjithësi, shumica e pjesëmarrësve filluan të ndiheshin normalë shumë më shpejt sesa pritej, raportuan studiuesit.

Meqë ky studim mbështetej tek vetë-raportimi, ai është i kufizuar në kuptimin e asaj se sa mund të na tregojë se si dhe pse njerëzit përshtaten me ritme të ndryshme. Ndërkohë, ai nuk mund të na tregojë se si vazhduan të jenë pjesëmarrësit pas periudhës dy-javore.

Por koha optimale e studimit ofron paraqitje të shkurtër të procesit të përshtatjes ndaj ngjarjeve të papara më herët.“Përkundër shumë pesimizmi që dominon, studimi ynë ofron pak rreze shprese, se sistemi ynë imunologjik psikologjik fillon të funksionojë shumë më shpejt sesa mendojmë, dhe se ne mund të fillojmë të ndihemi ‘normalë, edhe ndërsa po vazhdon ende kjo pandemi”, përfundoi Foulk.

Burimi i lajmit: https://www.psychologytoday.com/gb/blog/neuronarrative/202011/we-may-be-more-adaptive-we-think

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...

Dritë jeshile për Francën/ Macron: Më e keqja e valës së dytë kaloi

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka thënë se më e keqja e pandemisë së koronavirusit ka mbaruar. Në një deklaratë për mediat, ai ashtë shprehur...

Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka pranuar për herë të parë se ka kaluar Covid-19. E ftuar në “Open”, Kryemadhi tha se në momentin...