E diel, 24 Tetor, 2021
19.5 C
Tirana

Një vit nga tërmeti që shkundi Shqipërinë (VIDEO)

Një tërmet i fortë me magnitudë 6.4 goditi pjesën veriperëndimore të Shqipërisë, në orën 3:54 të mëngjesit të 26 nëntorit 2019.

Dy muaj më parë, vendi ishte goditur nga një tërmet me magnitudë 5.8. Disa nga godinat që kishin pësuar dëmtime në shtator, u shembën nga lëkundja e fortë 55-sekondëshe e nëntorit.

51 njerëz vdiqën, dhe mbi 3.000 të tjerë u plagosën. Mijëra banesa u shpallën të pabanueshme në Durrës, Tiranë, Fushë-Krujë, Laç dhe Lezhë.

Tragjedia solli solidaritetin e vendeve fqinje, që sollën me shpejtësi ekipet e tyre të shpëtimit. Qindra mijëra emigrantë shqiptarë, ofruan ndihmën e tyre monetare kryesisht tek fondacionet bamirëse, sikurse është “Fundjavë Ndryshe”.

Falë atyre fondeve, deri tani janë ndërtuar dhjetëra banesa, dhe të tjera po ndërtohen. Qeveria organizoi me sukses një konferencë ndërkombëtare donatorësh, që mblodhi mbi 1.2 miliardë euro grante dhe hua.

Por pandemia e Covid-19, e ka vonuar jo pak punën për rindërtimin e shtëpive të mijëra familjeve të prekura nga kjo tragjedi.

                                    TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...